Основните борси в азиатско-тихоокеанския регион затвориха сесията в понеделник на зелена територия, след като данните, публикувани от Китай през уикенда показаха, че фабричната активност в страната се е разраснала през май, информира CNBC.
Същевременно хонконгският индекс Hang Seng нарасна 3,31% до 23 724,76 пункта, отчитайки най-добрия ден от два месеца, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в петък, че ще предприеме действия за премахване на специално отношение към Хонконг, но не стигна до конкретика и пълна конфронтация. Това успокои до известна степен инвеститорите. Причината за действията на Тръмп - одобрението от страна на Китай на противоречивия законопроект за националната сигурност за града. В рамките на Hang Seng силен ръст отчетоха акциите на животозастрахователната компания AIA, поскъпвайки с 5,57%.
„Признаваме, че призивът на Тръмп към действията срещу Китай за прилагане на законопроекта за сигурност в Хонконг, за който Белият дом твърди, че лишава Хонконг от всяка автономия, се оказа по-скоро лаене, а не хапане“, каза Вишну Варатан, стратег в Mizuho Bank.
"Коментарите на Тръмп не задават незабавни мерки по отношение на Хонконг и оставят място за преговори с Пекин", заяви пред Bloomberg Кастор Панг, ръководител на научните изследвания в Core Pacific-Yamaichi International. „Коментарите на Тръмп облекчиха притесненията на инвеститорите зa въздействието на потенциалните санкции върху хонконгската икономика", добави той.
В континентален Китай измерителят Shanghai composite добави 2,21% до 2915,43 пункта, докато показателят Shenzhen component нарасна с 3,31% до 11 102,15 пункта.
Данните, публикувани през уикенда от Китайското национално статистическо бюро, показаха, че заводската активност в страната се разширява през май. Общият индекс на мениджърите по поръчките PMI в страната е достигнал ниво от 53,4 пункта през май. Показателят за сектора на промишлеността се намира на 50,6 пункта, а PMI за сектора на услугите е достигнал 53,6 пункта. Така измерителите се намират над ключовата линия от 50 пункта, която разделя свиването от разширяването.
В Япония бечмаркът Nikkei 225 добави 0,84% и приключи сесията при 22 062,39 пункта, след като акциите на Softbank Group поскъпнаха с 3,7%. Индексът Topix се повиши с 0,32% до 1568,75 пункта.
Индексът на мениджърите по поръчките PMI за сектора на промишлеността в Япония е спаднал от 41,6 пункта през април до 38,4 пункта през май, потапяйки се дълбоко под ключовата линия от 50 пункта.
Показателят Kospi от Южна Корея нарасна с 1,75% до 2065,08 пункта. От друга страна износът на страната през май е спаднал с 23,7% на годишна база, съобщи Ройтерс в понеделник.
Междувременно австралийският бенчмарк ASX 200 затвори с повишение от 1,1% при 5819,2 пункта.
Към 11:18 ч. българско време йената се търгува на ниво от 107,42 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,672 щатски долара.


Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца