В отговор на последните санкциониращи мерки на САЩ в спора за новия закон за сигурност в Хонконг Китай наложи санкции на американски политици. Те се отнасят, наред с други, до републиканските сенатори Тед Крус и Марко Рубио, както съобщи в понеделник Министерството на външните работи в Пекин.
Ведомството определи американските санкции като сериозно нарушение на международното право. В петък правителството на САЩ постави премиера на Хонконг Кари Лам, ръководителя на китайското бюро за връзка и други високопоставени представители на Китайския специален административен регион и Народната република в нов списък с санкции.
Причината: Лам е била пряко отговорна за прилагането на политиката на Пекин за потушаване на свободата и демократичните процеси.
Много западни държави обвиняват Китай, че със закона за сигурност подкопава гражданските права в бившата британска колония. Отношенията между Китай и САЩ се влошиха през последните месеци поради редица конфликтни точки, включително спора за търговските въпроси и начина на справяне с пандемията на коронавируса.
През миналия месец Китай вече обяви санкции срещу Круз и Рубио, след като САЩ наложиха наказателни мерки срещу високопоставени служители в Народната република по обвинение в потушаване на мюсюлманското малцинство на уйгурите.
През миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп издаде изпълнителни заповеди, които трябва да забранят американската употреба на WeChat и TikTok, влизайки в сила от средата на следващия месец.
След това администрацията на Тръмп заяви, че ще наложи нов кръг санкции на 11 лица, включително ръководителя на администрацията на Хонконг Кари Лам за ролята ѝ в надзора и „прилагането на политиките на Пекин за потискане на свободата и демократичните процеси“.
Междувременно в Хонконг бе задържан продемократичният медиен магнат Джими Лай - заради предполагаеми нарушения на противоречивия закон за националната сигурност. Лай е обвинен в сговор с чуждестранни сили и други нарушения.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО