Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке е заявил в поверителен разговор с комисията в САЩ, разследваща причините за финансовата криза, че ще защитава действията си преди фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers до "смъртния си одър".
„Ще продължавам да защитавам до смъртния си одър, че направихме всичко възможно да спасим Lehman, но не успяхме заради липсата на юридическа власт”, посочва Бернанке по повод на фалита на Lehman Brothers на 15 септември 2008 г., който засили финансовата криза, пише Bloomberg.
В интервюто пред щатската анкетна комисия по финансовата криза Бен Бернанке посочва, че кризата от 2008/09 година е най-лошата в историята на САЩ.
Той твърди, че пазарът на труда в Германия остава "по-малко ефективен", отколкото този в САЩ, и защитава надзора на Федералния резерв над банките в страната. Бернанке признава, че централната банка е "виновна до известна степен" за липсата на регулации при отпускането на по-рискови ипотечни заеми.
„Федералният резерв не се справи перфектно, но подобряваме много от нещата, които сега виждаме, че могат да се подобрят”, казва той. „Не мисля, че имаме повече вина за провала в надзора в сравнение с останалата част от света.”
Интервюто е било проведено през ноември 2009 г. и шефът на Федералния резерв е отговарял на въпроси за провалите на централната банка и защо правителството е спасило Bear Stearns, а е оставило Lehman Brothers да фалира.
Първоначалните намерения на щатската комисия за разследване на финансовата криза са били да направи записките от интервюто публични чак след пет години.
Бернанке е посочил в интервюто, че мащабната реформа във финансовото регулиране на този етап ще е провал, при положение, че правителството не може да се справи с фалит на голяма финансова компания с мащабите на Goldman Sachs например.
Това означава, че „трябва да има система, при която Goldman Sachs да може да фалира, а нейните кредитори да понесат загуби”, посочва Бернанке по отношение на най-печелившата инвестиционна компания в историята на Wall Street, преди да се преобразува в банка през 2008 г., за да може да се ползва от финансовата помощ на правителството в разгара на кризата.


Един загинал в катастрофи през последните 24 часа
Честваме паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски
ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рама
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Роденият в Беларус Роман Хофман оглави Мосад
Изплащат от днес пенсиите и коледните добавки
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
преди 14 години а има ли друга алтернатива.....като вече са нагазили до гуша, за жалост Европа взе да гълта водица отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години 33 степен, като за масон-илюминат :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Трябва да му дадат орден Златна преса отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ...най-доволния печатар...ще печата до смъртния си одър без почивка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години на снимката очите са му ги докарали .. тамън да се разплаче горкия отговор Сигнализирай за неуместен коментар