Легендарният инвеститор Джордж Сорос не спести критиките си за финансовите трудности, пред които е изправен Европейският съюз, в рамките на Световния икономически форум в Давос, съобщи CNBC.
Според Сорос Европа е навлязла в „спирала на спад“, която се ускорява сама, а докато нещата остават по този начин, „по-слабите държави-членки на еврозоната биват изоставяни като страни от Третия свят, които теглят заеми в чужда валута“.
„Не съм сигурен дали властите не удължават кризата преднамерено, или това е просто следствие от разликата в становищата“, каза той.
Милиардерът определи Унгария, която напоследък затъна в собствена финансова криза, като „предшественик на онова, което може да се окаже заложено на карта“, ако ЕС продължи настоящата си политика.
По думите му обаче не е прекалено късно да бъдат спасени еврото и ЕС. За целта се изисква план от 2 части: еврозоната да реформира своята структура, а впоследствие да бъдат осигурени икономически стимули.
Сорос отхвърля строгите структурни икономии, тъй като те просто ограничават възможностите на отделните държави да обслужват своите дългове. Според него стимулите трябва да включват общи еврооблигации с доходност от 1%.
Той е съгласен с мнението на американския президент Барак Обама, че най-богатите хора в САЩ трябва да плащат по-високи данъци от настоящите. Сорос обаче изтъкна, че неговото мнение е рядкост в общността на мениджърите на хедж фондове.