Федералният резерв не трябва да бърза с оттеглянето на сегашните си мерки за стимулиране, заяви в интервю за The Wall Street Journal бившият заместник-председател на щатската централна банка Доналд Кон.
Кон, който заемаше втория по сила пост в институцията допреди три години, посъветва бившите си колеги да изчакат до следващата година преди да започнат да намаляват месечната програма за стимулиране, известна като количествени улеснения.
"Мисля, че трябва да изчакаме с изтъняването на количествените улеснения", посочи експертът.
В разгара на кризата отпреди пет години, Фед въведе набор от неконвенционални инструменти, включващи три етапа на мащабни покупки на активи. Действията разшириха баланса на институцията със свежа ликвидност от почти 4 трлн. долара.
Последният етап от количествените улеснения включва месечни покупки на ипотечни облигации и други активи на стойност 85 млрд. долара. Програмата, която бе представена през 2012 г., продължава да разширява счетоводния баланс на Фед, което предизвика множество критики от местни и международни наблюдатели. Основните опасения са, че изключително гъвкавата парична политика може в даден момент да отприщи силно покачване на инфлацията.
Бившият зам.-председател на Фед все пак уточни, че разбира гледната точка на критиците, които очакват възможно най-бързо изтъняване на стимулите. По думите му добър инструмент са т.нар. "бъдещи насоки".
"Виждам много аргументи в полза на "бъдещите насоки". Това е по-лесен и по-удобен за използване инструмент", отбеляза Доналд Кон.
Федералната комисия за отворения пазар (FOMC) на Фед ще започне двудневното си заседание на 17 декември. Окончателното решение се очаква да бъде оповестено в 21:00 часа българско време ден по-късно.
Заседанието ще е последното за настоящия ръководител на институцията Бен Бернанке. От 1 февруари той ще бъде заменен на поста от сегашния си заместник Джанет Йелън.


Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Грозните исторически корени на напрежението между Полша и Украйна
Как Русия печели от своя стратегически завой към Азия
Заради обиди за теглото: Любимата на Деклан Райс едва не пропуснала Световното
Месечна нумерологична прогноза за юли 2026