Американските индекси вероятно ще спаднат рязко в понеделник след особено разочароващия доклад за новите работни места през март, пише CNBC.
Пазарите бяха затворени на католическия Разпети петък и в понеделник ще бъде първата сесия след представянето на данните. Тя ще забави основният борсов измерител S&P 500 на исторически връх, като обаче перспективите той да отстъпи са значителни.
Натискът вероятно ще дойде от данните за заетостта извън селскостопанския сектор в САЩ през март, които показа увеличение от едва 126 000 нови места – далеч под очакванията на Ройтерс от 245 000.
Анализ с помощта на количествения инструмент Kensho показа, че и трите основни индекса на Нюйоркската борса ще спаднат значително в понеделник след публикуването на данните от Разпети петък. Двете събития съвпаднаха 10 пъти от 1980 г. насам, като за последно това се случи през 2012 г.
Инвеститорите ca все по-фокусирани върху данните за месечните работни места, които са разглеждани като основен показател за бъдещето на лихвените равнища на Федералния резерв.
Въпреки че броят на работните места все още остава отворен за редакция, слабостта в първата оценка най-вероятно ще отложи във времето момента на покачването на ставките в САЩ, твърдят анализатори. За бизнеса обаче едно запазване на ниските лихви означава по-лесен достъп до финансиране и съответно по-голямо желание и възможности за инвестиции.
"Може да видим краткосрочен подем след очакванията, че Федералният резерв ще отложи вдигането на лихвите, но най-вероятно пазарът ще се насочи към по-голяма корекция", каза пред CNBC Питър Кардийо, главен икономист в Rockwell Global Capital. "В понеделник най-вероятно ще видим отрицателна отваряне".


Дейвид Бекъм стана първият спортист милиардер във Великобритания с 1,18 млрд. паунда
Тръмп: Ликвидирахме втория човек в йерархията на "Ислямска държава"
Кои зодии най-често си изпускат нервите?
Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Тръмп: САЩ са ликвидирали втория човек в "Ислямска държава"
Георги Тошев: Срещата със Свами Тиртха е подарък, възможност за промяна
Електроснабдяването в Куба бе възстановено след масовото спиране
НИМХ: Обявен е жълт код за опасност от интензивни валежи
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12