Ако държавите не се справят с фискалните проблеми, паричната политика ще „стане съвсем без значение“. Това заявява бившият председател на Федералния резерв на САЩ (Фед) Алън Грийнспан в интервю за CNBC.
Коментарите му идват на фона на опитите на инвеститорите да разберат дали централната банка ще вдигне лихвените проценти за пръв път от 9 години по-късно този месец.
Безизходицата, причинена от демократите и републиканците в опитите да решат проблеми, създадени от спираловидните разходи, свързани с различни закони, измежду които тези за социалните осигуровки и здравните права, доведоха до ситуация, която Фед не може да разреши.
Грийнспан е объркан дали вдигане на лихвите с 25 базисни пункта от страна на Фед ще има сериозно влияние върху икономическите условия по света.
„Основният проблем няма нищо общо с паричната политика, въпреки че ви уверявам, че това е ключов проблем в краткосрочен план. Това е фискалната политика“, коментира той.
Залозите за това кога и с колко Фед ще вдигне лихвите, се усложняват от пазарната волатилност, породена от опасенията относно силата на китайската икономика.
„Сега те разполагат с една значително по-пазарно ориентирана икономика“, заявява в тази връзка централният банкер, управлявал Фед цели 19 години, от 1987 г. до 2006 г. „Причината, поради която те изпитват проблеми, е, че не са подготвени за тях.“
„Начинът, по който се справиха със срива на фондовия пазар, е показателен за факта, че не го направиха по начина, по който трябва да се направи“, продължава Грийнспан, правейки препратка към мерките, които властите в Пекин взеха, но които не се оказаха особено ефективни.
Още един признак за определянето на времевата рамка по вдигането на лихвите в САЩ е липсата на инфлация, която дори не е до 2-процентната цел на банката.
Във връзка с предстоящите президентски избори в страната Грийнспан смята, че Фед не може да гледа политическия календар, когато прави решения, свързани с лихвите, или за промени в курса на паричната политика.
„Ако го прави, то ще се забърка в неприятности. Но Фед ще търпи критики, независимо какво прави“, категоричен е 89-годишният Грийнспан.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
преди 10 години "Във връзка с предстоящите президентски избори в страната Грийнспан смята, че Фед не може да гледа политическия календар, когато прави решения, свързани с лихвите, или за промени в курса на паричната политика.Ако го прави, то ще се забърка в неприятности. Но Фед ще търпи критики, независимо какво прави, категоричен е 89-годишният Грийнспан."Ще се забърка в неприятности светът , заради интригите на ФЕД...Тоя некролог сега иска да излъже света за кой ли път , казвайки че еврейската мафия ФЕД ама въобще не се занимава с политика ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А всъщност казва точно обратното :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Но може да го замаже с пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар