В разговори със свои приближени президенът на САЩ Доналд Тръмп предложил нова формула, с която Вашингтон да получава повече пари от съюзниците си за това, че американската армия служи на тяхна територия, пише днес в. "Вашингтон пост".
Според формулата страните ще плащат пълните разходи по разполагането на американски войници на територията си, плюс още 50%, казаха американски и чуждестранни представители, запознати с идеята. Така страните ще трябва да плащат около пет пъти повече, отколкото сега, предаде БТА.
Тръмп нарича формулата "разходи плюс 50", а тя вдъхва страх у съюзниците на САЩ, които я възприемат като грабителска.
Слуховете, че формулата може да стане глобален стандарт, особено развълнуваха Германия, Япония и Южна Корея, където се намират хиляди американски войници. Според източниците на изданието американски представители са обсъждали формулата поне с една държава.
Тръмп нееднократно е критикувал страните от НАТО, защото според него не плащат достатъчно средства за поддръжката на колективната отбрана. Тръмп поиска от всички страни членки на Алианса да повишат в най-кратки срокове разходите си за отбрана до 2%, припомня ТАСС. На срещата на върха на Алианса той предложи не само да бъде изпълнено това задължение, но и да се увеличат разходите до 4% от БВП.
В момента само осем страни членки на НАТО харчат за отбрана над 2%. Военният бюджет на САЩ е около 3,58% от БВП.


Известни са датите и часовете за мачовете на Черно море и Спартак в шести и седми кръг
„Не на вейповете!“ събира деца и младежи на интерактивно събитие във Варна
Бордът по туризъм: Евровизия 2027 в Бургас ще бъде най-грандиозното откриване на летния сезон
Варненец нахлу с автомобила си в пешеходната зона в центъра
Абровски: Видя се, че Дунав не е неизчерпаем източник на вода
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Телевизионен директор е открит мъртъв с наранявания в Скопие
Медведев предупреди Япония за Курилските острови: Ще останат руска територия
Теодора Георгиева поиска да се върне като съдия в Административния съд
ГЕРБ за "Евровизия": Честито, Бургас, София не отговаря на техническите параметри за домакинство
Десет депутати с “неизвинени отсъствия” от пленарни заседания


преди 7 години Ами да си се изтеглят и прибират у дома тогава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Дедо ти Дони си влиза у неговата къща ...Дойчландия е 51 и щат на америка ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В Германия от 2-рата Световна има около 174 американски военни бази.Т.е. тя остава окупирана, що СССР се дигна, гори опрости дълговете на ГДР (от репарациите на Нацистка Германия).С'я дедо Дони го раздава турчина през робството, който влиза в българска къща, яде даром, после иска пари, де си е търкал зъбите да яде гяурската манджа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години демокрацията поскъпва от година на година ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар