IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Президентските избори през 2016 г. са направили Бърни Сандърс милионер

Основен източник на средства са авторски права от книги

20:26 | 16.04.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Претендентът за Белия дом Бърни Сандърс публикува данъчна декларация за доходите си от последните десет години, хвърляйки светлина върху личните си финанси след дълго отлагане. От документа става ясно, че неуспехът му да се пребори за кандидатура на Демократическата партия на вота през 2016 г. е помогнал значително на финансовото му положение, съобщава Ройтерс.

Американският сенатор неведнъж е критикувал милиардерите и милионерите в страната, които според него си служат с политическата система, за да запазят богатството и властта си. От декларацията му става ясно, че той също може да бъде причислен към групата на хора с над 7-цифрени приходи. Според документите през 2018 г. той отчита коригиран брутен доход от 561 293 долара, през 2017 г. – 1 131 925 долара и през 2016 г. – 1 062 626 долара.

Основният източник на средствата му е очакван – освен заплата като сенатор, той получава значителни приходи и от авторски права върху своите книги, които само през 2016 г. и 2017 г. са му донесли по над 800 000 долара.

Откакто за първи път се кандидатира за президент Сандърс издава три книги, включително бестселърите „Нашата революция“ и „Накъде отиваме оттук“.

През 2014 г. – годината преди да постави начало на предизборната си кампания, Сандърс е имал коригиран брутен доход в размер на 205 271 долара.

Сенаторът стана обект на нарастващ натиск върху себе си за публикуването на данъчните си декларации, като според негови критици статуса му на социалист милионер подкопава икономическото му послание.

Пред телевизия Fox News Сандърс коментира данъчната си декларация като заяви, че средствата са от успеха на неговите книги и няма намерение да се извинява. „Ако някой мисли, че трябва да се извиня за това, че съм написал бестселър, съжалявам, но няма да го направя“, заяви той.

Интересът към данъчните декларации на кандидат-президентите нарасна, след като настоящият държавен глава Доналд Тръмп наруши десетилетна традиция като отказа по време на предизборната надпревара през 2016 г. да публикува своите данни.

През последните седмици няколко от претендентите за избор на демократите публикуваха вече данъчните си декларации за 2018 г.

Но въпросът за финансовото състояние стана особено наложителен за Сандърс, публикувал данни само за една година – по време на кампанията през 2016 г., който набира все повече популярност сред избирателите и привлича към себе си все опвече средства от дарители.

Част от политическия дневен ред на Сандърс включва по-големи данъци за хората с най-високи доходи, както и значително разширяване на обхвата за данъци върху недвижимо имущество, понижавайки прага за влизане в сила на налога на 3,5 млн. долара за имот от 11 млн. долара преди това. Също така той предлага и ефективен данък от 77% върху имотите на стойност над 1 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:14 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
serafima
преди 5 години
Какво иска да ни внуши този материал? САЩ са страната на неограничените възможности? Участвайте в политиката и издавайте книги - печеливш бизнес? Намекват, че ще пуснат Сандърс срещу Тръмп при следващите избори, както вече се промъкна, макар Сандърс да е на доста висока възраст - тук не се споменава? Или колко е способен Сандърс? Или?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още