Американските пазари започват борсовата сесия в четвъртък на положителна територия, успявайки да възстановят макар и малка част от вчерашните си загуби. Доброто настроение се дължи на силните резултати за тримесечието на търговския гигант Walmart и положителните икономически данни, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 0,16% до 25 520,17 пункта, след като вчера отбеляза най-лошия си търговски ден от началото на годината. От своя страна широкият измерител S&P 500 прибавя 0,32% до 2849,17 пункта, а технологичният Nasdaq Composite напредва с 0,11% до 7782,80 пункта.
За по-положителното настроение на пазарите повлия и изказването на говорител на китайското външно министерство, който заяви, че Пекин се надява Вашингтон да намери общ път с Пекин и да бъде изпълнен консенсусът, който двете страни са постигнали по време на срещите си в Осака.
По-рано днес бяха публикувани данни за продажбите на дребно в САЩ през юли, които се оказаха по-добри от очакванията, изпращайки знак за оптимизъм сред потребителите. Производителната активност в страната също е нараснала с 2,3% през второто тримесечие.
Пазарите бяха на червена територия в предборсовата търговия в четвъртък, след като китайските власти заявиха, че са принудени да предприемат необходимите ответни мерки срещу решението на САЩ да увеличи с 10% митата върху китайски вносни стоки за 300 млрд. долара.
Напрежението на пазарите ескалира, след като по време на сесията в сряда Dow отписа 800 пункта заради сигнали за рискове от рецесия от облигационния пазар. От своя страна S&P 500 също се раздели с близо 3%.
Акциите на Cisco поевтиняват с над 7,3%, след като компанията публикува по-рано днес отчета си за тримесечието, от който става ясно, че компанията очаква по-ниска печалба заради търговското напрежение.
Акциите на General Electric също отписват над 6,4%.
В същото време цената на петрола продължава движението си надолу. Американският сорт WTI отписва 0,7% от стойността си до 54,85 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент пък поевтиняват по-значително с 1,63% до 58,51 долара за барел.
Златото на свой ред също губи от стойността си 0,12% до 1525,90 долара за тройунция.
На облигационните пазари доходността по американските държавни ценни книжа намалява до съответно 1,569% и 2,011% за 10-годишните и 30-годишните облигации, но остава близо до точката на инверсия. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа в сряда спадна под тази по 2-годишните - необичаен феномен, който се приема като индикатор за икономическа рецесия.
Доларовият индекс бележи ръст до 98,20 пункта.
*Информацията е актуална към 17:20 ч.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен