Бюджетният дефицит на САЩ вероятно ще премине прага от 1 трлн. долара през 2020 г. за първи път от 2012 г. насам, прогнозира бюджетната служба към Конгреса на САЩ (CBO), цитирана от CNBC.
След като премине прага тази година, дефицитът вероятно ще достигне средно ниво от 1,3 трлн. долара между 2021 и 2030 г., нараствайки от 4,6% от БВП на 5,4% през този период. Това е доста над дългосрочните средни нива след края на Втората световна война. Оттогава дефицитът не е надхвърлял 4% от БВП за повече от пет последователни години, като през периода е бил средно на ниво от 1,5%.
В рамките на неустойчивите според комисията разходи националният дълг се очаква да достигне 31,4 трлн. долара до 2030 г.
Днешните прогнози са леко завишени в сравнение с обявените очаквания през август 2019 г.
„Дефицит от 1 трлн. долара не е праг, с който трябва да се гордеем или да пренебрегваме. Над половината от дефицита се дължи на избора на ръководителите да вземат дълг, за да финансират данъчните облекчения през последно време и повишаването на разходите“, коментира Мая МакГинес, президент на Комисията за отговорен федерален бюджет. „Докладът на CBO потвърждава, че не само плуваме в непознати води, но и товарим бъдещите поколения с невероятно бреме“, допълни тя.
Наред с прогнозите за дълга и дефицита CBO очаква икономиката на САЩ да нарасне с 2,2% през 2020 г. Комисията също така счита, че реалният износ ще скочи тази година най-вече благодарение на тласъка в износа на самолети, след като доставките на 737 MAX бъдат възобновени.
Икономическият растеж ще бъде подкрепен и от силните разходи на потребителите и повишаването на бизнес инвестициите, счита CBO.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат


преди 6 години Основната съставка на долара е Компютърно запаметяващо устройство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Основната съставка на долара е Компютърно запаметяващо устройство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Спокойно, мили путюфилски мишчици, гледа бюджетния дефицит като % от БВП, в този случай е нещо, като 4%. Просто БВПто им е огромно, цифрите са различни. На вас ви мятат цифрата 1 трилион, разбира се, не 4%, че да се изпотите от щастие и с пяна на уста да чакате фалита на "гнилия запад", че да се почувствате и вие значими. Ее, ще си почакате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Споко момци, те вече не пилеят ресурси като памук и целулоза.Само топлят планетата с единици и нули по сървърите!Грета, Греетаааа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Урааааа...аааа.....ааа.аа......аа.....а!Урааааа...аааа.....ааа.аа......аа.....а!Урааааа...аааа.....ааа.аа......аа.....а!(Нали така си беше? Така.) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тази година Трилион, догодина Трилиард и така до пълна победа над комунизма! Ура другари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не ги мисли американосите , те се оправят - винаги ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И така да е, пак си е разхищение на памука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Основната съставка в хартията за usdolar е памук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тези кога ще спрат да избиват дървета за да печатат тоалетна хартия?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар