Най-големият страх на политиците е просто да бъдат прогонени от народа си. Да бъдат прокудени с опустошителната присъда, че са „извън времето“, т.е. напълно излишни. Например бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер винаги се опасяваше от това. Вероятно и българският премиер Бойко Борисов. В САЩ десет дни преди вече фиксирания край на мандата и няколко дни след бунтовете в Капитолия се водят дискусии за импийчмънт на президента Доналд Тръмп.
Днес демократите, които наскоро спечелиха изборите в Сената, възнамеряват да започнат процедура за импийчмънт в Камарата на представителите на САЩ, втори опит за отстраняването на президента. Единственото обвинение: „подбуждане към бунт“. С разпалена реч Тръмп е подбудил своите поддръжници към акт на насилие.
Най-късно до сряда също трябва да се гласува евентуална забрана на Тръмп да заема каквито и да е било държавни постове. Дори все повече републиканци в парламента обръщат гръб на държавния глава и призовават за оставката му - малко късно с оглед на вредата на демокрацията, която той нанесе.
Арнолд Шварценегер формулира особено красноречиво обвинение. Тръмп е „неуспешен лидер" и ще „остане в историята като най-лошия президент на всички времена", каза бившият актьор звезда, който бе и губернатор на щата Калифорния от страна на републиканците.
В седемминутното видео на фона на драматична музика Шварценегер осъжда нахлуването в Капитолия възможно най-остро. Нападателите „стъпкаха принципите, на които е основана страната ни".
Бившият губернатор разказва доста открито и своята лична история - че е видял в детството си как „разбитите мъже се опитваха да удавят в алкохол вината си от Втората световна война" и така са се ожесточавали. Баща му е бил нацист, биел го в пияно състояние и е плашил майка му, разказва Шварценегер.
А предупреждението за това какво може да се случи, ако демокрацията се срине, какво могат да причинят войната и страданията, е последвано от много патриотичен призив към американците: Актьорът от "Терминатор" ползва добре познат филмов реквизит, меча от филма "Конан Варваринът". Точно както този меч била и демокрацията: колкото повече го бият и закаляват в огъня, толкова по-силен става.
Тръмп направи опит за преврат, „като заблуждаваше хората с лъжи“, каза Шварценегер в речта си: „Трябва да се възстановим заедно от току-що случилата се драма. Като американци трябва да се излекуваме“. Но ако цитираме Уилям Съмърсет Моъм, един от най-известните и най-високоплатени западни писатели през 30-те години на XX век, то би трябвало да знаем:„ Времето е добър лекар, но лош козметик“.
My message to my fellow Americans and friends around the world following this week's attack on the Capitol. pic.twitter.com/blOy35LWJ5
— Arnold (@Schwarzenegger) January 10, 2021


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга


преди 5 години какво ли не прави парата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Бат арни, който се продаде за 1 веган филм? Малко е тъпо да го дават за пример, да не говорим, че има и други срамни моменти в кариерата си и отдавна е загубил уважението на много хора във фитнес индустрията. Вече е по-скоро в категория "селфи материал", да се щракат по експота, но не и да му искат мнението за нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар