Муамар Кадафи заяви, че няма намерение да подава оставка, тъй като "е лидер на революцията, а не президент, който може да се оттегли", предадоха АФП и ИТАР-ТАСС, цитирани от БТА.
В обръщение, излъчвано по телевизията, той посочи, че няма да напусне Либия и "ще умре тук като мъченик".
В емоционалното си обръщение към нацията той обяви, говорейки за себе си в трето лице: "Муамар Кадафи не е президент. Той е лидер на революцията. Кадафи е бедуински революционер, който донесе слава на страната."
Това е първата реч на Кадафи, която той произнася от старта на протестите в Либия, пише Dnes.bg. По данни на правозащитни организации поне 300 души са убити, откакто те започнаха.
Либийският лидер Муамар Кадафи, който е на власт от 41 години, отказва да се оттегли от властта, въпреки мащабните протести срещу управлението му.
Кадафи заяви, че безредиците вредят на имиджа на страната и обвини протестиращите, че са „страхливци и предатели“.
Видимо гневен той обвини демонстрантите, че „играят игри с единството на страната“, нарече ги „терористи” и предупреди, че „ако не правите каквото ви казвам, ще избухне гражданска война".
Той призова поддръжниците си да излязат по улиците и заяви, че армията и полицията ще възстановят реда в страната. „Ако се наложи, ще използваме сила“, увери полковникът.
„Искам да спрете“, обърна се Кадафи към протестиращите и заяви, че всеки, който действа срещу Либия, ще бъде наказан със смърт.
"Засега не съм наредил да се стреля", изтъкна лидерът. Той предупреди, че наказанието за изменниците е екзекуция, като се позова на либийските закони. После заяви, че виновните ще бъдат съдени.


Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило