Прокуратурата в България трябва да възобнови делото у нас срещу мъчителите на медицинските сестри в Либия, които бяха несправедливо осъдени за СПИН заразата в Бенгази.
Това е категоричното мнение на бившия правосъден министър Миглена Тачева пред "24 часа", след като стана ясно, че либийският й колега Мустафа Мохамед Абделджалил е обвинил режима на Кадафи за смъртоносната СПИН епидемия отпреди 10 г.
Премиерът Бойко Борисов обаче призова за сдържаност по адрес на Кадафи, поне докато не евакуираме всички българи от Либия.
“Продължавам да твърдя, че такъв рекет, какъвто Либия и лично Кадафи направи с българските медици, няма в ХХI век. Спасяването им струва на България над $130 млн., които буквално Кадафи ни ги открадна", изрази мнение министър - председателят.
Делото за мъченията на българските сестри в Либия е спряно, съобщи преди ден софийският градски прокурор Николай Кокинов. Причината е, че към този момент няма отговор на наши съдебни поръчки до властите в Триполи.
В няколко молби Националната следствена служба поискала конкретни данни за либийските офицери и местонахождението им, но напразно.
"Безспорно е, че е имало мъчения. Но не можем да повдигнем обвинения, без да сме събрали всички лични данни", каза Кокинов.
Делото бе образувано в началото на 2007 г. за принуда с цел изтръгване на показания. У нас като свидетели бяха разпитани сестрите, журналисти и дипломати.


Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет