Търговията на фондовата борса в Бахрейн бе преустановена днес, след като кралството обяви тримесечно извънредно положение заради задълбочаващата се политическа криза в страната.
Силите на реда разгониха протестиращите срещу правителството демонстранти днес, което се отрази на застраховките за защита от фалит на Бахрейн и те се качиха близо до нивата си от юли 2009 г., пише Bloomberg.
Суаповете за защита от фалит на страната надминаха тези на Ливан вчера, която е с по-нисък кредитен рейтинг от Бахрейн, и от месеци опитва неуспешно да състави правителство.
Рейтинговата агенция Fitch намали с две степени оценката за рисковия профил на държавните ценни книжа (ДЦК) на Бахрейн вчера на фона на сблъсъците между протестиращите шиитски мюсюлмани, недоволни от управляващото сунитско правителство.
При сблъсъците бяха ранени стотици души. До изострянето на сблъсъците доведе решението на Съвета за сътрудничество в Персийския залив да изпрати 1000 войници от Саудитска Арабия и 500 от Обединените арабски емирства по молба на сунитския режим, който управлява Бахрейн.
Това предизвика недоволството на шиитското правителство в Иран, който разкритикува вчера военната намеса в кралството.
В Бахрейн е разположен пети военноморски флот на САЩ, а управляващото страната кралско семейство има тесни връзки със Саудитска Арабия, която е ключов съюзник на САЩ в опитите им да спре ядрената програма на Иран.
Основният борсов индекс в Бахрейн BB ALL Share Index се е понижил с 1,3% от началото на тази година. От борсовия оператор не уточняват кога ще се възобнови търговията с акции.
Фондовата борса в Египет остава затворена от 27 януари насам след протестите срещу режима на Хосни Мубарак, които доведоха до свалянето му от власт след 30-годишно управление през февруари.


„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
Шишков от Смолян: До седмица ще има решение за пътя до Пампорово
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
преди 15 години ай дееееее и шейховете дадоха фира. На къде отива тоя свят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар