IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: Фискалните ограничения не са достатъчни за икономическото стабилизиране

Правителствата трябва да бъдат внимателни в своите предположения, че само растеж ще бъде в състояние да сложи край на кризата, коментираха от фонда

16:34 | 03.01.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
МВФ: Фискалните ограничения не са достатъчни за икономическото стабилизиране

Много от напредналите икономики не трябва да предприемат финансови репресии, преструктурирания на държавните задължения и стимулиране на инфлацията, показа последното изследване на Международния валутен фонд (МВФ).

Днешната задлъжнялост на западните икономики означава, че фискалните ограничения не са достатъчни, коментират икономистите от Харвард Кармен Рейнхарт и Кенет Рогоф, които са сред авторите на доклада. По думите им политиците продължават да подценяват дълбочината и продължителността на забавянето на икономическия растеж.

"Ясно е, че правителствата трябва да бъдат внимателни в своите предположения, че само растеж ще бъде в състояние да сложи край на кризата. Вместо това управляващите в развития свят може би да коригират подходите си по модела на развиващите се страни", допълват експертите.

Поглеждайки назад в историята, изследването се базира на т.нар. "колективната амнезия", която е довела до настоящите политики, които в някои случаи рискуват изостряне на окончателните разходи за намаляване на задлъжнялостта.

"Когато финансовата криза се трансформира в криза на държавните дългове в няколко европейски страни, предприетият подход се основаваше на предположението, че нормалния растеж може да бъде възстановен чрез комбинация между строги икономии, търпеливост и растеж", отбелязват Райнхарт и Рогоф, цитирани от CNBC.

"Твърдението е, че в развитите страни не трябва да се прилага стандартния инструментариум, използван от развиващите се пазари, включително дълговото преструктуриране, по-високата инфлация, контрола върху капитала, както и значителните финансови репресии", коментират още те. Под "финансови репресии" анализаторите разбират разнообразието от мерки за намаляване на държавния дълг.

Предишните изследвания на двамата икономисти се радваха на многобройни одобрителни коментари сред експертите, но също така бяха изправени и пред доста критики. Техният анализ от 2010 г. "Растеж във време на дълг" заключи, че държавният дълг над определено ниво спъва икономическия растеж. Изследването често се цитира като едно от вдъхновенията за мерките за строги икономии, включително и от високопоставени европейски политици като комисаря по икономическите и парични въпроси Оли Рен.

През април 2013 г. в изследването, застъпващо се в полза на строгите икономии, бе открита математическа грешка от докторант по икономика и двама професори в Масачузетския университет. Райнхарт и Рогоф реагираха, като обясниха, че това не изменя генералния извод на изследването.

Според доклада съотношението брутен държавен дълг към брутен вътрешен продукт се очаква през тази година да бъде 95,3% за еврозоната и 109,2% за САЩ. При развитите икономики измерителят ще бъде 109,5%, докато при нововъзникващите – едва 33,6 на сто.

Повече за икономиките на САЩ и Европа може да видите в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 0
abdul
преди 10 години
Кармен Рейнхарт и Кенет Рогоф, тези двамата харвардачий, са тотални некадърници. Последния път ги хванаха по бели ***, а в момента продължават да си прокарват измислиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
ivancholak
преди 10 години
айдеее, почнахме да даваме на заден....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още