Правителствата на седемте най-развити икономики (Г-7) заявиха, че са се споразумели да действат бързо за налагане на допълнителни икономически санкции срещу Русия в отговор на действията й в Украйна, пише Dnes.bg.
Г-7 ще продължи да подготвя по-широки санкции срещу ключови икономически сектори в Русия, ако Москва предприеме по-агресивни действия, се посочва в съвместно комюнике на групата, разпространено снощи от Белия дом, съобщиха световните агенции.
Според американски официален представител, пожелал анонимност, всяка страна ще решава какви конкретни санкции иска да наложи, съобщи Франс прес. Тези санкции ще бъдат координирани и допълнители, но не задължително идентични, добави източникът.
Белият дом заяви, че американските санкции може да бъдат наложени още в понеделник, съобщи Асошиейтед прес.
В комюникето на Г-7 се посочва, че поради спешната необходимост да се гарантира сигурността на Украйна по време на успешно и мирно демократично гласуване на президентските избори през май "ние сме готови за бързи действия по засилването на санкциите и мерките, за да плати Русия по-скъпа цена за своите действия".
Групата на Седемте приветства "сдържаността" с която новото правителство в Киев е действало срещу въоръжените проруски сепаратисти, които превзеха държавни сгради в източна Украйна. В документа се изтъква, че украинските власти са направили положителни стъпки в изпълнение на задълженията по договореностите, постигнати в Женева на 17 април.
Русия обаче "не предприе конкретни действия в подкрепа на Женевското споразумение" и "не осъжда сепаратистите, стремящи се да дестабилизират обстановката в Украйна", се казва в комюникето. "Вместо това тя продължи да изостря напрежението с все по-обезпокоителна реторика и заплашителни военни маневри на границата с Украйна", според документа, цитиран от Франс прес.
Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю заяви вчера, че наложените на Русия санкции заради ролята й в украинската криза "имат ефект", съобщи Франс прес.
"Дори руснаците признават, че санкциите имат ефект", заяви Лю в интервю за общественото радио Ен Пи Ар. САЩ работят със своите съюзници, така че следващият кръг санкции срещу Москва да е по-болезнен за руската икономика, увери американският финансов министър, цитиран от Ройтерс.
"Работим с международните ни партньори, за да сме сигурни, че когато го направим, ще го направим по ефективен начин", добави той.
В същото време Лю отбеляза, че дори американски и европейски компании вече усещат последиците от санкциите. "Но целта е да бъде засегната руската икономика, като същевременно се причинят възможно най-малко щети на американската и световната икономика", уточни министърът, цитиран от Франс прес.
Той добави, че Съединените щати са "готови да въведат още по-сурови санкции и да понесат последиците, ако е необходимо".
Още международни новини от Dnes.bg


Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Спипаха стара кримка да краде храна от магазин във Варна
Алергичните заболявания в градовете са се утроили за последните десетилетия
Axpo Group: Европа ще започне идната зима с много ниски запаси от газ
В Европа има 350 проекта за геотермална енергия, цената ѝ продължава да намалява
Много кандидати с изравнени сили се очертават за френските президентски избори
Тръмп постави Иран в центъра на разговорите в НАТО при закрити врата
Спадът на Nvidia с $1 трлн. връща оценката ѝ до нивата преди AI бума
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
Песков: Русия се опитва да намали глобалния ефект от атаките на Киев по енергетиката
В службите предстои ренесанс, за да работят както трябва
Мигли „стилето“ като на Зендая – топ тенденция за красотата това лято
Д-р Симидчиев: Има организиран чадър над схемата за лекарства
преди 12 години Както казват французите: Бамбить нада! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Както казват французите: Бамбить нада! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А кога ще има санкции срещу САЩ, тва ако не са най-големи империалисти пък на... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години тея не бяха ли G - 8 или сега са го намалили с 1 :))) колкото по малко стават толкова по добре ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар