Бумът на сделките е чудесна новина и за инвестиционните банки и правните кантори, които съветват компаниите за отделните споразумения, като в замяна получават комисионни, които често са от порядъка на десетки милиони долари. През 2014 г. приходите на банките по света от консултантската им дейност по сливания и придобивания достига 17,7 млрд. долара според данни на Dealogic.
Банкерите обаче предупреждават, че бумовете на сливания и придобивания са деликатни и настоящият би могъл да си отиде точно толкова бързо, колкото и дойде. Голям брой инвеститорите например се опасяват, че фондовият пазар е надценен и му предстои рязък спад след повече от 5 години на печалби.
Подобни страхове завладяха финансовите пазари миналия месец. Те бяха предизвикани от провалянето на най-голямата обявена до онзи момент сделка за годината, в която производителят на лекарства AbbVie трябваше да купи Shire PLC за 54 млрд. долара.
Сделката щеше да бъде от така наречения тип данъчни инверсии, при които американска компания купува чужда такава и по този начин премества местожителството си за данъчни цели, плащайки по-ниски данъци в чужбина. AbbVie се отказа от сделката, след като финансовото министерство на САЩ въведе мерки за ограничаването на ползите от подобен тип сделки.
Данъчните инверсии бяха един от основните двигатели на активността на пазара на сливания и придобивания през годината, особено в сектора на здравеопазването. Банкерите посочваха, че в съчетание с колебанията на пазара, новите правила може да отнемат от инерцията на активността за правене на сделки.
Въпреки това обаче на фона на отново растящите цени на акциите и нестихващите сделки, перспективите пред пазара на сливания и придобивания остават също толкова добри, ако не и по-положителни, отбелязват банките.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание