Германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер увери днес Украйна, че страната му все още се нуждае от нея за транспортирането на природен газ въпреки планираното разширяване на газопровода "Северен поток", свързващ директно Русия и Германия, предаде DPA.
"Разчитаме на Украйна като транспортьор", подчерта Алтмайер на среща с украинския премиер Володимир Гройсман, според стенограма на украинското правителство.
Германия, която бе начело на кампанията за санкции на ЕС срещу Русия заради анексията на полуостров Крим преди 4 години, отстъпи пред икономическите интереси тази година и даде окончателното си одобрение за разширение на газопровода "Северен поток".
Украйна, която твърди, че проектът подкопава санкциите, се страхува, че ще загуби от транзитните такси за преноса на газ от Русия за Европа. Тези такси са важен източник на приходи за Киев.
"За Русия това е рентабилен проект, който в дългосрочен план ще осигури зависимостта на цяла Европа от Русия", каза Гросман.
"Няма конкретни гаранции, че "Северен поток 2" не е предназначен да служи на политически цели", допълни той.
Очаква се германският министър на икономиката да отлети за Москва, където да разговаря с представители на правителството, като вероятно "Северен поток 2" да бъде сред главните теми. Берлин предложи да бъде медиатор между Киев и Москва.
Целта на това пътуване е да се уредят икономическите проблеми, като се има предвид енергетиката и икономиката в една напрегната и трудна международна ситуация, каза Алтмайер преди да замине.
Той също така посочи, че желае да укрепи икономическите връзки между Германия и Русия, които се обтегнаха заради санкциите, наложени от ЕС на Москва заради анексирането на Крим и участието в сепаратисткия конфликт в Източна Украйна.
Същевременно германският канцлер Ангела Меркел трябва да се срещне с президента на Русия Владимир Путин в петък в руския град Сочи.
(БТА)


Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Кметът на район "Изгрев" съобщава за саботажи с боклука
Гръцките фермери затвориха и ГКПП "Капитан Петко Войвода"
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
Програмата Explorer дава възможност за стипендии и международни стажове
БГ политици: Ниско домашно възпитание, ниска политическа и езикова култура
преди 7 години Разбира се, винаги трябва да има балами на които да препродаваш руския газ :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар