САЩ искат възможно най-бръзо да започнат да експлоатират петролните находища на Венецуела, в което се корени основната причина за намесата им, смята политическият експерт за региона на Южна Америка Мирослава Петрова – Гутиерес в интервю пред БНР.
Тя живее в Чили повече от 20 години и е член на партията "Демократична революция" - ляв политически проект, започнал през 2012-а година, който набира все повече привърженици и вече има парламентарно представителство.
Според нея случващото се във Венецуела е разделило и Латиска Америка.
„Венецуела се е превърнала в прездиборно плашило, които десните политици използват. Тя е също димна завеса, зад която скриват непопулярни мерки“, смята Петрова - Гутиерес.
Тя подчерта, че позицията на нейната партия е различна от тази, която зае президентът на Чили Себастиан Пинера.
Експертът прави и паралел между случващото се във Венецуела и преврата в Чили през 1973-а година.
Петрова - Гутиерес разказа, че и в Чили се чувства миграционната вълна от Венецуела - около 200 000 души са отишли там, въпреки че разстоянието е доста голямо.
Тя подчерта, че изходът от кризата би трябвало да бъде обсъден на преговори с широко участие, но е много важно как ще подходят САЩ.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност


преди 7 години По какво превратите в Латинска америка (Чили например) си приличат по американската си технология:https://***.youtube.com/watch?v=rBsjAylvJxwВся правда о ситуации в Венесуэле отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години то да беше само петрола, те имат и злата и кво ли още не, ама не се дава гратис и Сашеви за тва сумтят .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всички сме простовати, но ти биеш яко тавана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Много проствато момче(момиче?) си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години " Преди това трябваше да обясни, защо САЩ не взеха петрола на Ирак и Либия...." ...много добре виждаме внесената от американците демокрация в Ирак и Либия до къде ги докара. Цъфнали и вързали. ...интересното в случая с Венецуела е и това, че намесата във вътрешните дела на страната става в момент, когато в самите САЩ се води разследване за евентуална външна намеса от страна на Русия във вътрешните им работи. ....и това ако не е резил за американците то кое ще е! ....ех , всичко това ако се случваше преди десетина години, американчетата вече да бомбят в Каракас, но не е. тоягите в ръцете на Путин и на другаря СИ са доста дълги и здрави и бият през ръчичките! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Стуенчоу, мама, пак изпълзя изпод масата.Садам Хюсеин в Ирак бе заложил доста кладенци с претрол преди войната.И като отидоха янките при кладенците - Я, руснаци, ко п'райте тука ве?- Пазим си кладенците....И веднага уволниха шефа на американското разузнаване, що янките не поеха всичката далавера.Сега във Венецуела пратиха частната военна компания Вагнер пак по тая линия - не да пазям властта, а да си пазят кладенците, които с инвестиции им се полагат. 17-19 милиарда, китайците 4 пъти повече....Капиш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Преди това трябваше да обясни, защо САЩ не взеха петрола на Ирак и Либия. Всички леваци тръбяха, че войните са точно за това. В момента Лукойл и Тотал експлоатират петролни полета в Ирак, а не американски фирми. Руски наемници охраняват узорпатора на Киренайка(част от Либия) и добивания петрол на тази територия. Защо така се получава? PS Инвестор, спокойно можехте да озаглавите статията, "Да вземеш на босия цървулите". Да ви имам "експертите" да ви имам. САЩ добиват над 12 мл барела дневно, Венецуела 1,1 барела. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Таз лева псевдоекспертка да земе да каже защо венецуелците вече над 20-30 години са толкова бедни и мизерни след като през всичкото това време не само петрола на Венецуела ами сичката власт и ресурси са в ръцете на правилното ляво социалистическо правителство?Тва кво искали САЩ го знаят сички вече и е безсмислено да се повтаря. Все едно си стар развален грамофон произведен в СССР 20 години преди перестройката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Таз лева псевдоекспертка да земе да каже защо венецуелците вече над 20-30 години са толкова бедни и мизерни след като през всичкото това време не само петрола на Венецуела ами сичката власт и ресурси са в ръцете на правилното ляво социалистическо правителство?Тва кво искали САЩ го знаят сички вече и е безсмислено да се повтаря. Все едно си стар развален грамофон произведен в СССР 20 години преди перестройката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Петролът трябва да е в правилната клика , налЕ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар