Механизмът на Европейския съюз (ЕС), който целеше да гарантира избягване на налагането на американски санкции на европейските компании на иранския пазар не работи, заяви политологът Мартин Табаков в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него, когато САЩ обявиха през 2018 г., че смятат да напуснат ядреното споразумение с Иран, тогава ЕС се ангажира да остане политически в рамките на това споразумение.
По думите на Табаков на ниво бизнес на практика всички големи и разпознаваеми европейски компании вече се изтеглиха от Иран. Няма голяма европейска компания, която би рискувала своите позиции на американския пазар, за да удържи този в Иран. Самата икономическа ситуация в Иран продължава да компрометира и обема на иранската икономика и нейната покупателна способност.
„ЕС няма реалните инструменти, с които да материализира това свое оставане. Съюзът взе правилното решение, защото Иран продължава да бъде една от опциите на енергийната диверсификация на континента. Но заради напрежението от САЩ тази перспектива се спъва, когато говорим за ЕС", подчерта Табаков.
Иран се чувства ощетен от това, че спазва ядреното споразумение и в същото време върху тях САЩ налагат тежки санкции в банковия и петролния сектор, подчерта Мартин Табаков.
"За април тази година бе регистрирана най-висока инфлация в страната от 1995 г. насам, достигайки 51%. Като добавим високата безработица, липсата на твърда валута и прочее, си даваме сметка колко е усложнена ситуацията в страната. Надявам се да не се стига до военно развитие. Но има информация, че Иран струпват сили по цялото свое крайбрежие на Персийския залив, включително и за пренасяне на бойци от Хизбула. На крайбрежието те разполагат и ракети с малък и среден обсег на действие. От друга страна, САЩ насочват стрелкова бойна група към Персийския залив от самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“", изтъкна той.
Табаков коментира и ситуацията в Сирия, където, според него, са били направени отстъпки от американската страна, изтегляйки 2000 военнослужещи.
„По-важното е да проследим дали ще се постигне консенсус по отношение на кюрдите в Северна Сирия и ролята им в бъдещата държава Сирия, тъй като кюрдите искат да се върви към нейната федерализация. Турция пък е един от най-големите потребители на енергийни ресурси от Иран и оказва своята подкрепа", добави още експертът.


Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Майката на Дара: Усещането да гледам дъщеря си на "Евровизия" е неповторимо
Не е само до калории: как кортизолът влияе на коремните мазнини
4 лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак
Фармацевтичното оръжие на Китай
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
преди 6 години Какво нещо е преституцията. Опорка и после смело и безотговорно!"Политолог: Механизмът на ЕС по отношение на Иран не работи" то е все едно:Треньор по плуване: има изменение в химическият състав на минералната вода... отговор Сигнализирай за неуместен коментар