Фондът за компенсиране на инвеститорите (ФКИ) започва изплащането на компенсации на клиентите на инвестиционен посредник на „Статус Инвест” АД, чийто лиценз беше отнет в края на февруари.
ФКИ, който през 2015 г. навършва 10 години от създаването си, евентуално ще възстановява средства на клиенти на инвестиционното дружество посредством Райфайзенбанк България ЕАД, гласи съобщение, поместено на сайта на институцията.
Искането за изплащане на компенсация се предявява писмено пред ФКИ в срок една година от публикуването на съобщението, освен ако пропускането на срока се дължи на особени, непредвидени обстоятелства. Информацията на сайта на ФКИ е с дата 6 март (петък).
ФКИ осигурява изплащане на компенсация на клиентите на инвестиционните посредници, когато те не са в състояние да изпълнят задълженията си към клиентите поради причини, пряко свързани с тяхното финансово състояние.
В случая с „Статус Инвест” АД – Комисията за финансов надзор отне издадения лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник на дружеството на 25 февруари 2015 г. Именно това е основанието, при което ФКИ се задейства.
Фондът разглежда предявеното искане за изплащане на компенсация, установява вземането и неговия размер и изплаща компенсацията не по-късно от три месеца от установяване на основанието. ФКИ изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90 на сто от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв.
Към края на 2014 г. натрупаните във ФКИ средства са 13,29 млн. лв., което представлява 0,9% от общата сума на защитените клиентски активи, които от своя страна са в размер на 1,5 млрд. лв., отбелязва председателят на Управителния съвет Милети Младенов в тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България.
Общият брой на участниците в схемата е 93, от които 42 инвестиционни посредника, 21 банки и 30 управляващи дружества.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина