В състоянието на криза драстично намаляват сумите, които се залагат в хазартни игри, но се наблюдава запазване на броя на участниците в тях. Това съобщи директорът на социологическа агенция "Медиана" Кольо Колев в националния пресклуб на БТА, представяйки данните от представително изследване на агенцията,
направено през ноември сред 978 човека над 18 години.
По думите му много от казината и бинго залите са на път да затворят, заради намалелите обороти, а не толкова заради липсата на клиенти. Колев съпостави средните залози с данните от изследване, правено преди 3,5 години, и отчете спад на средните нормални залози с около 30 на сто, а на средните максимални залози с около 17 на сто.
В обществото се наблюдава двойнствено отношение към игрите на късмета, запитаните изразяват негативно отношение само към тези, в които не участват, отчитат социолозите. Като цяло не се регистрира остро негативно отношение към хазартните игри.
Силно хазартно ориентирани са около един процент от населението, сочат данните на "Медиана". В игри на късмета участват 34, 5 на сто от пълнолетните граждани.
Водеща роля по популярност има тотото, в което залагат средства 30,3 на сто от гражданите, следват държавната лотария - с процент на участие 11,2 на сто, "Еврофутбол" - със 7,8 на сто, "Еврошанс" - с 2,1 на сто и бинго - с 1,9 на сто.
Заклетите играчи, които залагат почти всеки ден, са 0,8 на сто.
Процентът на залагащите веднъж седмично е 7,5 на сто, а тези, които играят по-рядко от 1-2 пъти месечно, са 20 процента.
Средно залаганата сума от играещите различни игри е 5,6 лева, като най-голям е броят на хората, които дават между 2 и 5 лева - 49,1 на сто. Едва при един процент от хората се регистрират максимални залози над 150 лева.
Най-висока е средно залаганата сума в казината - 59,5 лева, а най-ниска в тотото - 5,9 лева. Участниците в "Еврофутбол" дават средно по 8,2 лева, играчите в бинго залите - 11,4 лева, играещите "Еврошанс" - 8,1 лева, а тези на автомати - 10 лева.
В отговор на въпрос защо е добре да има игри на щастието, повечето хора - 41,3 на сто, отговарят, че те дават възможност за печалба и са свързани с надежда и късмет. Сред аргументите "против" игрите водещ е, че те заблуждават хората - 20,7 на сто, а една пета от запитаните смятат, че трябва да се забранят, защото водят до пристрастяване.
Залаганията в интернет все още са пренебрежима величина на пазара на хазартните игри, в тях играят 0,2 на сто от хората, сочи изследването. Тиражирани слухове за милиарди левове, които хората правят в интернет залагания, са силно преувеличени, коментира Колев. По думите му се очаква новите игри като "Еврошанс", СМС игрите и залозите в интернет да се развиват.


Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Седмицата в развитие: Визитата на Тръмп в Китай, Фед с нов председател
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България
Премиерът Радев разпредели ресорите на вицепремиерите
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро