Аукционната къща Bonhams ще предложи за продажба рядък автомобил Rolls Royce Phantom, който бил специално модифициран за лов на тигри от индийски махараджа, предаде Ройтерс.
Произведената още през 1925 г. кола е оборудвана с картечница и специално оръдие, за да може да се ползва за ловуване на тигри, а цената може да достигне 1 млн. долара. Автомобилът ще бъде предложен на търг в Кармел, Калифорния, в средата на август.
Автомобилът е поръчан от Умед Сингх Втори - махараджата на Кота, през 20-те години на миналия век, когато ловуването на тигри е било широко разпространено в Индия.
Яркочервеният Rolls Royce е с подвижен покрив и разполага също с два прожектора, които са давали възможност да се ловува нощем. Освен другите глезотии, колата разполага и със скрит сейф и с е снабдена и с 8-литров 6-цилиндров двигател, който й е позволявал да прониква в джунглата в Раджастан.
"Често срещано явление е било махараджите да имат свои лични специализирани коли, произведени в повечето случаи във Великобритания, с усилени рамки и други подобни подобрения. Някои от тях дори са били позлатени и са имали най-различни допълнителни екстри", казва Пран Невил, писател и експерт по колониалната епоха в Индия.
В продължение на цели векове ловът на едър дивеч като тигри, леопарди и азиатски лъвове в горите на Индия е любимо хоби на индийските владетели.
Подобно ловуване е довело до това, че популацията на бенгалските тигри е спаднала от около 40 хил. преди век до едва 1700 днес. Животните днес са строго защитен вид.


„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Джартов: Земите ни не са в добро състояние и това води до пожари
Брутален случай на пътна агресия: Жена беше преследвана и нападната, заради забележка
Румъния спира напълно АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Русия нанесе удари в украинския град Измаил, има щети по пристанището
Готвят конституционни промени, които да гарантират правото на разплащане в брой