Британският туроператор Thomas Cook заяви, че ваканционният пазар започва да се възстановява след серията терористични атаки и политическите сътресения миналата година, които потиснаха търсенето, съобщава Financial Times.
Резервациите за това лято отчитат 10% ръст като цяло спрямо миналата година. Туроператорът каза още, че вижда „ранни признаци, че клиентите започват да се връщат обратно към Турция и Египет“.
Търсенето на почивки в Турция и Египет рязко спадна след взривяването на самолет, пътуващ от курорта Шарм ал-Шейх, и след опита на турската армия да свали правителството в страната.
Thomas Cook заяви, че вместо тези дестинации компанията е разширила офертите си за почивка в Гърция и резервациите за летните отпуски са нараснали с 40%.
Според туроператора във Великобритания броят на резервациите остава без промяна, а средните цени са се повишили с 3%.
Thomas Cook каза още, че конкуренцията остава силна за испанските острови, което е довело до ценова война между авиолиниите. Компанията все пак добавя, че търсенето за тези курорти „се е балансирало“, предава Belfast Telegraph.
Групата заяви, че е трябвало да повиши цените за пакетни почивки с 5%, след като хотелиерите на испанските острови са увеличили своите с около 6% до 8% заради по-големия брой туристи.
Зимният ваканционен сезон на групата е приключил според очакванията, като британските резервации са нараснали с 6%, но продажните цени са спаднали средно с 1%.
Акциите на групата поевтиняха с 2%, макар че Thomas Cook потвърди, че бизнесът остава в съответствие с очакванията на Ситито за цялата година.


Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Изтича старият петгодишен договор за сметопочистването на Варна
Президентката на Словения критикува косвено българското блокиране на РСМ
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Етна изригна отново и наруши полетите в Сицилия ВИДЕО
Производството на прочутото вино на Санторини се срина
Захарова: Зеленски не се нуждае от украинци, живи или мъртви
История на надеждата: Куче оцеля осем дни под руините след земетресенията ВИДЕО
Словенският президент: ЕС трябва да приеме Балканите в името на мира в Европа