Къде се намира най-високо разположеният ресторант в света? От декември насам мястото е базовият лагер на връх Еверест в Непал, след като двама главни готвачи от Лондон решават да предприемат този дързък план, разказва Bloomberg.
Катрин Хелд планира кратки пътувания до Еверест за гостите си от декември насам. Те пътуват с хеликоптер от Катманду до южния базов лагер, където разглеждат околността за около 15 минути. След това с хеликоптера се насочват към близкия връх Конгде Ри, където на височина от близо 4000 м. е разположена Yeti Mountain Home – луксозна хижа, разположена на най-голямата надморска височина в света, която изкарва маси за частни пикници с гледка към Еверест.
Никола Шепардсъщо координира сутрешни пътувания до Yeti, но без спирка на базовия лагер, тъй като според нея рискът от лавини е твърде голям.
И двете резервират закуските на Еверест като част от по-големи пакети – най-често 10-дневни преходи из Непал – но изживяването може да бъде резервирано и самостоятелно. Хелд таксува по 10 хил. долара групи до 3-ма човек, а Шепард – 7163 долара за двамата. 10-дневните пътувания струват около 25 хил. долара.
Самата закуска е частна и включва бекон и наденички, кроасани и мармалад от непалски плодове, както и шампанско Moët & Chandon. Но всъщност човек не отива там заради храната, а заради незабравимата гледка.
„Това е най-близкото място до Еверест, без да си на самия връх“, казва Шепърд за Конгде Ри. „Никой не прави това на по-близко място“.
Хелд допълва, че по време на полета човек може да види четири от шестте най-високи върха в света: Лхотце, Макалу, Чо Ою и Еверест. А ако се окаже, че трябва да сте в хижата заради лошо време, ще ви бъдат дадени подходящи дрехи.
Непал е страна, която силно се нуждае от средства от туризъм. След земетресението с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер, оставило почти 9000 загинали и 22 хил. ранени през 2015 г., страната положи невероятни (и успешни) усилия за възстановяване – а посетителите тепърва ще се завръщат.


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро