Българската народна банка пуска в обращение нова серия банкноти. Първата банкнота от новата серия е с номинална стойност 100 лева и е в обращение от днес като законно платежно средство. Общият дизайн и основните елементи на банкнотите от новата серия се запазват без съществени изменения спрямо банкнотите в обращение. Промените в тях произтичат основно от въвеждането на нови защитни елементи.
Общият дизайн и основните елементи се запазват без съществени изменения.
Има и допълнителен знак за незрящи граждани. Нова е холограмната лента с оптични ефекти, които се редуват при промяна на ъгъла на наблюдение. За направата на банкнотата е използвано мастило с оптичен ефект – числото 100 е отпечатано с променящо цвета си мастило с динамичен шахматен ефект, което при промяна на ъгъла на наблюдение се променя от смарагдовозелено към сапфиреносиньо.
Осигурителната нишка е вградена в хартията и частично излиза от обратната страна със светъл повтарящ се текст „БНБ 100“ и с динамичен шахматен ефект, променяща цвета си от смарагдовозелено към сапфиреносиньо.
Изображението на повтарящия се текст „БНБ 100“ се чете от лицевата страна при поставяне на банкнотата срещу източник на светлина.
Банкнотата е с воден знак с висока резолюция. За изработването на книжните пари е използвана хартия, тонирана в зелен цвят, с лаково покритие след отпечатване.
От БНБ напомнят, че банкнотите с номинална стойност 100 лева, емисия 2003 г., продължават да бъдат в обращение заедно с купюрите с номинална стойност 100 лева, емисия 2018 г. В рамките на следващите три години ще бъдат пуснати в обрaщение нови банкноти с модерни защитни елементи от 50, 20, 10 и 5 лева.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
преди 6 години БНБ управлява паричната система с пренебрегване на държавната грешка да няма защита срещу щети при ползване на лева.При запазването на държавната грешка, при достатъчно време въведените левово ще загубят своята полезна стойност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар