Нидерландската пивоварна компания Heineken NV постигна споразумение да придобие южноафриканския производител на вино и спиртни напитки Distell Group Holdings NV за 2,2 млрд. евро, създавайки нова регионална група, която да се изправи срещу по-големия конкурент Anheuser-Busch InBev SA и гиганта в производството на спиртни напитки Diageo Plc., предаде Bloomberg.
Heineken е предложил цена на акция от 180 ранда, която е била препоръчана от борда на Distell, сочи изявление от понеделник.
Heineken ще се опита да закупи и мажоритарен дял от собственика на Namibia Breweries Ltd., свой регионален партньор, съобщиха от компанията.
Този ход ще създаде дружество с мажоритарен собственик Heineken с обща оценка от около 4 млрд. евро. Фирмата ще произвежда характерния лагер на пивоваря и намибийския Windhoek, плюс основни продукти на Distell като бренди Klipdrift, сайдер Savanna и редица вина за износ.
Remgro Ltd., инвестиционен фонд на южноафриканския милиардер Йохан Рупърт, заяви, че ще гласува в подкрепа на сделката. Компанията и Public Investment Corp. (PIC), най-големият мениджър на пари в Африка, притежават малко над 30% от Distell според данни, събрани от Bloomberg. PIC не е разкрил веднага как ще гласува.
Сделката предвижда главният изпълнителен директор на Heineken Долф ван ден Бринк, който получи най-високата позиция през юни миналата година, да ускори продължилата десетилетия стратегия на предшественика си Жан-Франсоа ван Боксмеер, който инвестира стотици милиони евро в пазари като Кот д'Ивоар и Нигерия. Heineken също се стреми да се противопостави на тенденцията към спад на продажбите на бира в Азия.
Очаква се сделката да увеличи печалбата през първата година след финализирането X, заявиха от Heineken. Този ход се случва няколко години, след като AB InBev погълна South African Breweries, най-големия производител на бира в страната, като част от своята мегасделка за SABMiller Plc.
Namibia Breweries, пазарен лидер в югозападната африканска страна, изнася за 17 страни, с изключение на Южна Африка. Акциите му ще останат листнати на борсата в Намибия, като по-малки акционери ще продължат да притежават миноритарен дял.
Акциите на Heineken поскъпват с 0,7% на борсата в Амстердам към 16:44 часа българско време.


Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Бургас изглежда по-добре от Варна, но изостава още повече по заплати, БВП на човек и диверсификация на бизнеса
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
ПСС започна спасителна акция за пострадало момче в Рила
Страх от сделка без Европа: Франция, Германия и Великобритания търсят място в преговорите за Украйна
1600 хектара изгоряха в Белгия: ЕС се включи в битката с рекордния пожар
Летище Катания възобнови полетите, след като тревогата за Етна беше понижена
Рецептата Dnes: Шоколадова торта с кафе