Туристическата компания Tui продължава да е на загуба поради бавно облекчаваните ограничения за пътуване в рамките на пандемията на коронавируса. Но през последното трето фискално тримесечие оперативната загуба от 748 милиона евро беше едва наполовина по-ниска от тази в разгара на коронавирусната криза преди година. Продажбите се възстановиха на ниво от 650 млн. евро.
„Търсенето от страна на клиенти и динамиката на резервациите ще останат високи, веднага щом правителствените ограничения за пътуване бъдат премахнати“, обясни главният изпълнителен директор на Tui Фриц Йосен. Ако държавата се намеси и по този начин ограничи предприемаческата свобода, това може да се види в резервациите, каза той. Повече от четирите милиона резервации за летния бизнес са били радващи, а тежките горски пожари в Турция и Гърция, които засегнаха и туристическите региони, засега почти не са повлияли на резервациите, поясняват от Tui.
Туроператорът обаче намали допълнително предлагания капацитет през летните месеци на до 60 процента от предкризисната програма от 2019 г. спрямо 75 процента по-рано. Основната причина е късното възстановяване на бизнеса с клиенти във Великобритания, който е най-важният пазар на Tui наред с Германия.
Обединеното кралство облекчи ограниченията за пътуване в средата на юли, почти два месеца по-късно от страните в континентална Европа. Бизнесът с британски клиенти се простира почти само през важното лятно тримесечие от юли до септември.
В момента Tui е продала 44% от пътуванията, които продаваше преди кризата. Четири от всеки пет хотела са отворени, а осем круизни кораба са на път. „Бизнесът се връща и трансформацията на Tui очевидно оказва влияние", каза Йосен, който също така цитира и известно намаляване на разходите.
За първи път от избухването на пандемията силно задлъжнялата компания отново генерира ликвидни средства: 320 милиона евро преди финансиране на дейности. Наличните средства възлизат на 3,1 милиарда евро. Нетният дълг се покачи до почти 6,3 милиарда евро. Tui трябваше да бъде спасена от фалит с държавна финансова помощ в размер на 4,3 млрд. евро.
Компанията наскоро успя да удължи срока на заемите от държавната Kfw Bank и частни банки от над 4,7 милиарда евро с две години до 2024 г. Това дава повече време за намаляване на дълга и за евентуално увеличение на капитала, каза Йосен.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?