Учени от Финландия създадоха прототип на очила, които „разбират“ това, към което е насочен погледът, сверяват с базата данни и дават информация за обекта (включително и за хора) от вътрешната страна на стъклото.
„Очилата познават хора и обекти, към които гледате, и дисплеят се опитва да ви даде колкото може повече информация“, казва специалистът Самуел Каски.
Според Tech News Daily, данните се изписват на малки прозрачни дисплеи, разположени близо до зеницата. В такъв случай и текстът, и изображението витаят в пространството едновременно с обектите от реалния свят.
Изследователите са убедени, че бъдещите версии на очилата ще имат безжичен достъп до интернет, увеличителна способност и ще разпознават обекта, върху който е насочен погледът.
Всичко това разкрива големи възможности за човека, например може само да погледне върху даден обект, лежащ на лавицата на някой магазин, и да разбере неговия състав. „А когато срещнете човек, то след секунда ще имате информация за него“, казват изследователите.
Инженерите от Хелзинкския институт по информационни технологии към Университета Аалто (Финландия) са сигурни, че фантастичното устройство ще бъде пуснато в продажба след 5-10 години.


Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Какво време ни очаква в събота?
Чревните инфекции във Варненско се увеличават
Вероятно 2026 г. ще бъде най-горещата година в историята
Акциите на Wendy's скочиха след оферта за приватизация
SpaceX добави 500 милиарда пазарна стойност след скок на акциите
Има ли риск при набирането на средства на Nvidia?
Селскостопанският износ на Украйна може да спадне наполовина
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
"Мегаломанът" Макрон се забавлява, докато Франция гори
Българските F-16 ще се забавят до второ тримесечие на 2030 г.
Президентът към мюфтията: Нека с мир и толерантност дадем пример
Милошев за чалга клипа пред Асеневци: Погазване на историческа памет!
Точно преди конкурса в Бургас: "Евровизия" остана без най-големия си спонсор
преди 15 години А когато срещнете човек, то след секунда ще имате информация за него, interesno.......kakvo li se razbira pod informazia za nego.... hehe отговор Сигнализирай за неуместен коментар