"Титаник" не беше непотопяем, но и маркетирането на кораба цели сто години след една от най-големите трагедии с кораби на човечеството изглежда не може да бъде потопено.
Преди 100 години RMS Titanic, по своето време, най-големият кораб, строен някога, потъва по време на своето първо пътешествие в Северния Атлантически океан край бреговете на Нюфаундленд. Сблъсъка с айсберга бе преживян само от 700 оцелели от общо не повече от 2200 пътници, припомня в свой анализ Wall Street Journal.
През 1958 г., на възраст от пет години, Питър Рейджър гледа филма „Последната нощ на Титаник" по телевизията. Оттогава той е обсебен от историята на "Титаник" и неговата кончина в ранните сутрешни часове на 15 април 1912 г.
По повод на годишната Рейджър си облича фрак и бяла вратовръзка и участва във вечеря, която препредава едно към едно последната вечеря на борда на първата класа на кораба – 11 блюда с подходящите вина, ексклузивно предложение във Fox Theatre в Сан Луис.
Рейджър е сигурен, че след този уикенд е експерт по нещо, „което не е истински важно за много хора“. Тези дни има много места с директна връзка към „Титаник“, които припомнят за покъртителната история с различни мероприятия.
В Белфаст, Северна Ирландия, където стартира пътешествието на кораба, наскоро отвориха врата нови музеи. Също както и в Саутхемптън, Англия, където започва съдбовното пътуване на кораба. Възпоменателни събития има и в Шербург, Франция, за където първоначално се отправя "Титаник", както и в ирландския Коб, последната спирка на круизния лайнер преди съдбовната катастрофа.
В Лондон Кралският филхармоничен оркестър изпълни през изминалата седмица нов реквием "Титаник", който между другото се композира от болния музикант на Bee Gees Робин Гиб. Има много места по света, които не са благословени с пряка връзка с "Титаник", но все пак си спомнят за потъването с чествания.
Вечерята в Сан Луис е пример за това. Тя е част от тридневни събития, при които между другото има възпоменание и за репортер на местния St. Louis Post, който е почивал на кораба RMS Carpathia, първия отзовал се на мястото на трагедията кораб. Репортерът пише историята на своя живот.
Хотелската верига St. Regis кани на парти със шампанско, на което да се отдаде почит на нейния съосновател Джон Джейкъб Астор IV, който потъва преди един век заедно със стоманения гигант край Нюфаундленд. Събитието се празнува не само в St. Regis в Ню Йорк, чийто интериор е изцяло запазен какъвто е бил през 20-те години на миналия век в почит на основателя си - полковник Астор, но също така и от едва наскоро отворените клонове в Атланта и в Тиендзин, Китай.
Градчето Освего на езерото Онтарио в северната част на щата Ню Йорк няма никаква връзка с "Титаник". Въпреки това в музея H. Lee White Marine Museum в събота имаше гала вечеря, която искаше да напомни за пътниците и на която бяха продадени реплики на шезлонги от палубата, а постъпленията ще бъдат използвани за финансиране на обновяването на музея.
Пол Хайер не е изненадан от истерията за първата стогодишнина. Той е професор по комуникационни проучвания в Wilfrid Laurier University в Онтарио.
Корабът и неговата трагична история са очаровали хората от онзи нещастен ден насам, казва Хайер, чиято книга "Векът на "Титаник": Медиите, митове и появата на една културна икона" от 1995 г. е своевременно преиздадена за юбилея. Тя струва 48 долара.
Маркетингът на катастрофата от 1912 г.


Жена загина при пожар
Честваме паметта на свети пророк Даниил
„България Еър“ и Летище „Васил Левски“ – София посрещнаха 8-милионния пътник за 2025 година
Отличиха най-изявените спортисти на Варна за 2025 г.
Кои са седемте най-горещи дестинации в света за 2026-та?
Преходът към електрически автомобили се разнищва бавно, после изведнъж
Настъпва умора от биткойн, като токенът се насочва към четвърта годишна загуба
САЩ заплашват с ответни мерки срещу фирми от ЕС заради дигиталния данък
Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери във Венецуела
Китай облекчава митата върху вноса на свинско месо от ЕС в окончателно решение
Mercedes показа най-бляскавия Unimog в историята
Официално: ЕС се отказва от забраната на ДВГ през 2035
Китайците нямат спиране – ще участват в 24 часа на Льо Ман
Трябва ли да се сменят и сензорите за следене на налягането с гумите
Световната автомобилна индустрия изпадна в дълбока криза
Путин сложи ръка на имотите на Усик в Крим
Радев ще се срещне с БСП и ИТН за консултации след оставката на кабинета
Макрон за невярна информация в интернет за преврат във Франция
Само половин час слънчево греене в Стокхолм дотук през декември
Иранската Нобелова лауреатка Наргес Мохамади е откарана в болница след арест