Огромни залежи на редкоземни минерали бяха открити на дъното на Тихия океан, съобщи Ройтерс, като се позова на японския бизнес ежедневник "Никей".
Според вестника, който цитира изследване на японски учени, подводните залежи се оценяват на 100 милиарда тона - около 1000 пъти повече от тези на сушата. Предполага се, че те са на
дълбочина 3500-6000 метра и заемат площ над 11 милиона квадратни метра.
Ако информацията е коректна, то вероятно ще се стигне до значително подобряване на пазарната конюнктура и сваляне на напрежението при търговията с редкоземни метали.
Към момента Китай е почти пълен пазарен монополист, като в страната са съсредоточени 97% от разработените залежи. През последните години азиатската държава непрекъснато затяга условията за износ на въпросните метали.
Това насажда напрежение сред производителите на електроника, тъй като редкоземните метали са основен компонент при производството на високотехнологична електроника, магнити и батерии.
Действията на Пекин будят безпокойство по света и предизвикват покачване на цените.
Изследването на японските учени ще бъде публикувано днес в онлайн изданието на британското научно списание Nature Geoscience.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
преди 14 години нямам много представа от REE, но предполагам, че на други планети от нашата слънчева система тези елементи не са толкова редки. Ако им се вдигне цената твърде много може някой ден да е по-евтино да ги копаят на Марс. Не се знае от къде може да дойде прогреса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години до nideДобра работа nide! До гуша ми е дошло от манипулации! Положението с REE e същото като с нефта - или вече са минали peak или скоро им предстои да го минат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години - А казваха, че китайците били си падали по евтиното.Отделно, това, за залежите, ме смути с коментарите - вярно, хората им дай сензации, 'баси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години BTW, за последните 3 години средната цена на REE, се е повишила около 15 пъти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години В Nature Geoscience (http://***.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/pdf/ngeo1185.pdf), Yasushiro Kato и .. споделят че са анализирали 2037 проби от 78 различни места в Тихия океан.Reuters, the BBC, Nikkei съобщават, че има около 100 млрд. т депозити на REE, което е доста интересно, защото самите учени нямат такова твърдения в статията си ... Te не твърдят an estimated 100 billion tonnes of rare-earth deposits, както съобщават Reuters, Nikkei, и the BBC. В доклада споменават, че на дъното в Тихия океан, REE could exceed the worlds current land reserves of 110 million tonesи още resource estimates for large regions cannot be made until more detailed data are available for areas lacking cores.Това поставя въпроси за размишление:- кой добавя коментара за 100 млрд. т и го подава на медиите и защо това се прави сега?- има ли връзка между настоящото сътресение в цените на REE, трудностите с доставките от Китай и нарастващата политизация на въпроса с REE? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ако са на дълбочина от няколко километра, вероятно и ще си останат там. С парите, които ще са нужни за да изкараш всичките камънаци от такава дълбочина, биха могли да се финансират всички проекти на сушата. А не се знае дори дали тези от тях, които вече са в напреднал стадии, няма да са достатъчни за да има излишък на пазара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Правилно правят китайците. На който не му харесва да ходи да копае под вода =] отговор Сигнализирай за неуместен коментар