Цената на златото продъжава да се възстановява след резкия спад от предишната седмица. След като в четвъртък благородният метал записа най-голямото си поскъпване за тази година, котировките се насочват към седмичен ръст от около 5 на сто, пише MarketWatch.
Вчера златото с доставка през юни поскъпна с 2,7 на сто на борсата в САЩ, за да затвори при цена 1 462 долара за тройунция. В азиатската търговия днес суровината добави още близо процент, преди настроенията да се охладят и котировките да се върнат на нивото от вчера.
В процентно отношение поскъпването на златото от вчера е най-голямото от юни месец миналата година насам, а в доларово (38,30 долара) – най-силно от септември досега.
„Перпсктивата централните банки да купуват злато, както и силното търсене на физическия метал, генерираха оферти и напомниха на всички, че на пазара няма само спекуланти“, коментира Крис Уетсън от IG за MarketWatch.
Отстъплението на долара също помогна за обръщане на силно негативния краткосрочен тренд, който предизвика рязко поевтиняване на златото. От началото на месеца благородният метал е поевтинял с над 8 на сто.
Днес доларовият индекс, който мери стойността на долара срещу шест основни валути, се понижава в очакване на данните за брутния вътрешен продукт на САЩ за първото тримесечие на годината. Предварителните прогнози са за ръст от 3,2 на сто на годишна база след 0,4 на сто, измерени в края на 2012 година.
Вчера силен ръст записа и цената на среброто. То поскъппна с 5,7 на сто до 24,14 долара за тройунция, достигайки двуседмичен връх.


Предстои слънчево затъмнение, което ще се види и в България
Искат постоянно задържане под стража за петима младежи след жестокия побой и убийство в Пловдив
С огромен успех завърши музикалния конкурс „Бъди звезда“ във Варна
Футболен национал на Уганда загина след нападение
Кръвният център във Варна с кампания заедно с фолклорни клубове
Затегнете коланите в ракетата на Илон
Китай затвърждава лидерството на електромобилите, BYD изпреварва Tesla
Великите съперничества: Дилемата на монополите в тениса
Рецептата за успех в гастрономията: силна общност и пространство за развитие
Откъде е започнал шефът
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Фасове в асфалта решават проблема с екологията
BMW пусна реклами на екраните в колите си
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Затвориха АМ "Тракия" в двете посоки заради големия пожар край Пазарджик
"Ловци" на педофили, всичките непълнолетни, убили мъжа на Младежкия хълм в Пловдив
Съдът спря незабавното събаряне на 12 сгради в "Баба Алино"
Предстои пълно слънчево затъмнение, от Северозападна България ще е като частично
Муцунски: България ще спечели най-много от членството ни в ЕС