Цената на златото спадна до най-ниското си ниво от повече от три месеца в края на миналата седмица, след като данните за заетостта в САЩ повишиха очакванията, че Федералният резерв ще започне повишаване на лихвените равнища по-рано от очакваното.
Златните фючърси с доставка през април пропаднаха до дневно дъно от 1 162,90 долара за тройунция – невиждано от 1 декември 2014 г. ниво, преди да затвори сесията при 1 164,30 долара, изтривайки 2,67%. Понижението се оказа и най-голямото в рамките на един ден от декември 2013 г. насам и помогна на жълтия метал да изтрие цялата си печалба, натрупана досега през тази година.
За седмицата златото поевтиня с 4,02% – най-сериозният седмичен спад от края на октомври 2014 г.
Министерството на труда съобщи, че икономиката на САЩ е добавила 295 000 нови работни места през февруари – много повече от прогнозата на икономистите за 240 000. Равнището на безработицата пък отстъпи до 5,5% от 5,7% през януари, което е най-ниското ниво от май 2008 г.
Положителният доклад за работните места подхрани очакванията, че Федералният резерв ще започне повишаване на лихвените проценти още през юни. Очакванията за по-високи лихви се считат за мечи знак за златото, тъй като деноминираният в щатски долар благороден метал би се превърнал в по-малко достъпен за притежателите на други валути.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, скочи с 1,39% до 97,74 пункта в петък – най-високото равнище от септември 2003 г.
Междувременно еврото потъна до 11-годишно дъно спрямо долара, след като Европейската централна банка потвърди, че започва изкупуването на държавни облигации от еврозоната от 9 март. Месечните покупки на активи ще възлизат на до 60 млрд. евро и се очаква да продължат до септември 2016 г.
Сребърните фючърси с доставка през май пък поевтиняха с 2,17%, в петък и се установи при 15,80 долара за тройунция към края на търговията. Цената докосна дневно дъно от 15,74 долара – най-ниското ниво от 5 януари.
За седмицата цената на майските сребърни фючърси спадна с 4,54%.
Междувременно медта с доставка през май спадна с 1,64% в петък до 2,609 долара за паунд – най-ниското равнище от 24 февруари. За седмицата червеният метал отстъпи с 3,08% на фона на продължаващите опасения за състоянието на икономиката на Китай – най-големият консуматор на суровината.


Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
От днес влизат в сила новите цени на тока и парното
Разкриха кражба на мотор в Белослав
Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света, а войната се подхранва отвън
Световното по футбол може да даде тласък на британската икономика
Джим О’Нийл за британския план на Бърнам
Акциите на компании за кол центрове се сриват заради AI
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 2
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Контрера: Спешна редорма на “Топлофикация София“ и прехвърляне
Лихвите в България по кредитите все още са едни от най-ниските в Еврозоната
Захарова: Украйна трябва да изтегли войските си от Донбас, ако иска уреждане на конфликта
Обвиненият за катастрофата на АМ "Тракия" с три жертви, обжалва задържането си
Демерджиев: Създали сме организации по превенция на летните пожари


преди 11 години Фундаменталната причина е, че златото не е металургичен продукт, който да да се определя на борсата. То следва цените на стоките, защото съдържа стойност. Металургичният продукт не съдържа стойност, той има цена - ако правиш разлика. И поради това златото не е балон, балони са определени продукти, които биват фетишизирани. Златото просто е пара и трудно ще бъде преглътнат този факт. Ако сметнеш апартамента си колко е струвал пшреди 15 години в тройунции и сметнеш колко струва сега - ще се удивиш, яе струва същото колияество тройунции. Къде тук е балонът? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години MZтка ти рано рано почваш пак :)) Я кажи тука на хората за наща "финансово стабила държава" Само вчера забрайх да те питам, като сме такива финансови орли защо сме още във валутен борд .... ?!?! :)) Защото MZтка ако го отвържем лева от тва евро ти кво мислиш, че ше стане 2 eur 1 лев ли?? :)) Мне MZтка ше стане мазало ако се отвърже лева от еврото - това е правилния отговор .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ето кратко ясно и точно, го е казал човекът :)) то ако беше базирано всичко на него нямаше да гръмне нито една пушка, защото няма толкова ламарина да покрие разходите ...... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След като се разбра, че никаква фундаментална причина не е имало цената на златото да се покачи от 300 на 1900 долара балонът постепенно почна да изпуска. От време на време има корекции, но трендът ясно е надолу, докато златото отново не се върне до нормалните си стойности от 300-500 долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нормално е, златото е твърде волатилно в краткосрочен план. Цената му е 1150$-1200$ в хартиено изражение. Това не прави хартията по-ценна, разбира се. Банките изкупиха камара злато, за да могат да го манипулират за в бъдеще, като го натискат надолу. Бяха се спасили от него, ревяха наляво и надясно, че е свършено с него, но то се отвърза и стигна до 1900$. Взеха си поука, все пак, и започнаха пак да го изкупуват. Златото е вечно, златото е свобода, златото е мир. Ако не бяха хартиените пари, нямаше да има и войни - златото не може да финансира дефицити, каквито са войните, дефицитът е финасова абстракция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Продължаваме напред както казва Кобрата :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години кой иска да си купи на Лупи акциите там ЦСКА, или някоя акция от рода на "Хора, Пътища, Автомобили ООД или ЕАД" или на баба им фърчилото измислено у тва чудо БФБ ли кво е там ...... :))) Ламарината не е пари тва са болуци :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пак ще си говорим в края на седмицата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години купуаме тва ше прайм, какво друго да се прай или на БФБ да купуам ***, кое е по-добре ? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години еми в общи линии е така дам :)) само, че искам да дам по-малко хартия за ламарина, малко да се пазарим нали на останалите не им тряя ми кат не им тряя да го махат и да си прибират ценните хартии ......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар