Новината от миналата седмица, че военни самолети от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Египет са участвали заедно във въздушни удари срещу бунтовниците хути в Йемен, бе посрещната с прояви на безпокойство и призиви за мир по целия свят, пише The Fiscal Times.
Има обаче поне един световен лидер, който може да бъде тайно благодарен за поне един страничен ефект от новите сраженията: руският президент Владимир Путин.
Това не е така, защото Путин иска да види повече смърт и разрушения в Близкия изток. В телефонен разговор от петък между Путин и израелския премиер Бенямин Нетаняху, според правителствената Sputnik News Service, Путин "подчертава значението на съвместните усилия на международната общност, за да се постигне мирно и дългосрочно уреждане на ситуацията в страната".
Въпреки това, колкото по-напрегната е ситуацията в страните от Персийския залив, толкова по-нервни са петролните пазари. А руската икономика се е отправила към рецесия, така че нервните търговци на петрол може да се окажат най-добрите приятели на Путин.
Световният пазар на петрол се срина и цената на суровия петрол се срина от близо 100 долара за барел през миналата година до под 50 долара, докосвайки дъно от 45,19 долара по-рано този месец. Но миналата седмица, със засилването на конфликта в Йемен и след присъединяването на САЩ към иракското нападение над контролирания от Ислямска държава Тикрит, цените започнаха отново да се повишават.
Притесненията, че разпространението на нестабилността в Близкия изток може да започне да свива доставките, тласка цените нагоре. В момента светът е залят от евтин петрол. Бумът на шистовата индустрия в САЩ доведе до нови източници на суров петрол, а забавянето на икономическия растеж в Китай и Югоизточна Азия допринася за спада в търсенето. Но Близкият изток остава доминиращият износител в света и един разширен конфликт там би довел до незабавна верижна реакция в целия световен пазар на черното злато.
Това би било особено полезно за руската икономика, която до голяма степен зависи от износа на нефт за повечето от своите приходи. Русия излезе от икономическата стагнация на комунистическото управление в момент, когато търсенето на петрол се увеличаваше в световен мащаб и цените растяха. С огромните си природни ресурси разширяването на възможностите за добив на петрол бе очевиден избор за Москва и за новоназначените олигарси, които поеха контрола върху много от бившите държавни дружества след края на съветската епоха.
Русия до голяма степен бе успешна и фирмите като “Роснефт” и “Газпром” се превърнаха в индустриални гиганти. Но Русия не успя да разнообрази икономиката си през годините, когато петролните печалби течаха обилно и данъците от тях пълнеха хазната на Кремъл с постоянен поток от приходи. Ето защо, когато цените на петрола рязко спаднаха, Русия бе ударена силно. Самият Путин го призна по време на годишната си пресконференция в края на годината през декември. Той отбеляза, че твърде голяма част от развитието на Русия е било фокусирано върху петрола и газта.
"Ние трябва да се възползваме от настоящата ситуация и да създадем допълнителни условия за развитието на производството и диверсификацията на икономиката", каза той. "Надявам се, че сегашното състояние на нещата ще направи това възможно".
Сред руското правителство се наблюдават признаци за увеличаване на оптимизма. Според Bloomberg руското Министерство на икономиката е предложило наскоро бюджетът на страната да бъде преизчислен според предположението, че петролът ще поскъпне до 60 долара за барел през следващата година. Съветниците на Путин са отхвърлили предложението като прекалено оптимистично и са заявили, че ще се придържат към първоначалните си прогнози за 50 до 55 долара за барел.


Минималната заплата отново раздели работодатели и синдикати
Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
Димитър Николов представя подготовката на Бургас за „Евровизия 2027“
Шишков тръгва на обиколка: Проверяват „незаконния град“ във Варна и ВиК проблемите в региона
Три зодии, които имат най-силни шансове за успехи на работното място в близкия период
Петролът поскъпва на фона на напрежението в Ливан и риска за Ормуз
Израел удари Ливан, САЩ подготвят нови санкции срещу Иран
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Най-здравите и най-чупливите автомобили на 12 години
Индустрията не вярва в край на ДВГ през 2040 година
Tesla подготвя Roadster с ракетни двигатели на SpaceX
Първото серийно Ferrari Luce беше продадено за 40 млн. долара
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Бившата на Кличко - актрисата Хейдън Панетиър, почина едва на 36 години
Сушата вади на показ Константиновия мост край Гиген
Над 17 часа е продължила спасителна акция в Рила
Румъния намали акциза върху дизеловото гориво
6203 пенсии са запорирани заради дългове


преди 11 години Истината е, че единствено този конфликт държи цената на петрола на около 50 долара/барел.Ако днес вечерта се постигне споразумение с Иран, както очакват всички, ще се овеличи предлагането и с ирански петрол и цената рязко ще се сниши надолу (между 5% и 8%).Конфликта обаче е програмиран, защото Израел едва ли ще се радва на това споразумение.Иначе освен Русия има и доста други страни, които ще се облагодетелстват на повишение цените на петрола - начело с Венецуела и Иран.А не забравяйте, че точно Иран субсидира бонтовниците в Йемен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Истината е, че единствено този конфликт държи цената на петрола на около 50 долара/барел.Ако днес вечерта се постигне споразумение с Иран, както очакват всички, ще се овеличи предлагането и с ирански петрол и цената рязко ще се сниши надолу (между 5% и 8%).Конфликта обаче е програмиран, защото Израел едва ли ще се радва на това споразумение.Иначе освен Русия има и доста други страни, които ще се облагодетелстват на повишение цените на петрола - начело с Венецуела и Иран.А не забравяйте, че точно Иран субсидира бонтовниците в Йемен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На лице са мн сериозни основания да се смята, че режима на путин се крепи преди всичко заради обстоятелството, че слънцето ежедневно изгрява! Програсивната съобщност в никакъв случай не трябва да неглижира, тази тревожна зависимост! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ти де се покри няколко дена бре :))) И кво се пенявите толкова - статията каза, че един Световен лидер има полза от конфликта. и това е Путин.. Не го винят за нищо в случая. Че почакването на птерола е добре за много фирми е факт. Но от световните лидери - Путин е най печаливш от ситуацията. Факт. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Замесваш Путин и Русия в някаква статия и си оправяш трафика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ти какво сериозно видя в тази статия? Поради каква причина се замесва отново името на Путин и тук? Щото ако си отвориш само наполовина едното око и си извадиш тапата от едното ухо, ще разбереш, че Иран е факторът в йеменската война, а полза от поскъпването на петрола имат всички, в т. ч. и най-могъщите нефтени компании, повечето от които не са руски. Но ние да си споменем Путин, щото бройлерите имат нужда от зоб.,. хехе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аман от неграмотни момченца като теб!!!Погледни само какво си сътворил, сине непросветени :):):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аман от неграмотни момченца като теб!!!Погледни само какво си сътворил, сине непросветени :):):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Гошо сложи поне няква актуална снимка на тея трейдъри тея са още от "Комунистическата Ера" ве ? Сега тея телефони може би съществуват някъде в село Полски Тръмбеш ама на NYSE, CBOE и т.н. ги няма ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ABe вие чели ли сте статията, или коментирате наизуст. Айде по-сериозно моля, това не е Блиц! В материала си има данни, факти и коментар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар