Малцина предрекоха петролния срив и малцина бяха пощадени, след като случилото се изпари 1,3 трлн. долара – сума, равна на годишния брутен вътрешен продукт на Мексико, за по-малко от година, пише Bloomberg.
Да вземем например милиардера Карл Айкън. Когато цената на суровия петрол бе достигнала своя пик през юни 2014 г., делът на инвеститора активист в Chesapeake Energy Corp. струваше 2 млрд. долара.
Днес, когато петролът изгуби повече от половината от стойността си, Chesapeake е най-зле представящият се компонент на широкия борсов индекс Standard & Poor’s 500, като Айкън е изгубил 1,3 млрд. долара, или поне на хартия. За сравнение - S&P 500 се покачи с 6,9% през този период.
Държавните пенсионни фондове и застрахователните компании също пострадаха силно. Инвестиционните съветници, които управляват взаимните фондове и борсово търгувани продукти, които стоят в основата на редица пенсионни планове, през юни 2014 г. имаха инвестиции, свързани с акции на енергийни компании, за 1,8 трлн. долара, показват данни на Bloomberg.
„Ударът беше голям“, коментира Крис Бек, който е главен инвестиционен директор за малки и средни предприятия в управляващото дружество Delaware Investments, което управлява активи за 180 млрд. долара. „Всички смятаха, че цената на петрола ще остане в границата 90-100 долара за барел.“
От юни 2014 г. до момента общата пазарна капитализация на 157 енергийни компании, попадащи в състава на индекса MSCI World Energy Sector или на индекса Bloomberg Intelligence North America Independent Explorers & Producers, се сви с близо 1,3 трлн. долара.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност


преди 10 години Кой всъщност вдига цените - http://bezlogo/2011/06/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B2%D1%81%D1%8A%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5.html Това се отнася и за петрола както манипулираха и ЛИБОР - http://***.economy/home/view/4563/I-cenite-na-petrola-bili-manipuliraniОстаналото в коментар 7 и 8 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 2020г. барел нефт, който днес е на цена $110 ще струва $270. - http://infobalkani.wordpress.com/2014/02/27/%D0%B8%D0%B7%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D1%84%D1%82%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B4%D0%BE-%D0%B3%D0%BB%D0%BE/Об отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 2020г. барел нефт, който днес е на цена $110 ще струва $270. - http://infobalkani.wordpress.com/2014/02/27/%D0%B8%D0%B7%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D1%84%D1%82%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B4%D0%BE-%D0%B3%D0%BB%D0%BE/Об отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години некой у тая страница да е чувал некога нешо за currency risk ?? или у България официално са почнали да плащат в долари .....Те вече съдят за високи цени ала бала не знам си ко, че и в западната Европа цените са същите бе пумпали http://***.arboe.at/services-reisen/reisen/spritpreise-europaweit/що ми щото еврото за нишо не става е за тва ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кобилски ти сметни колко са ти разходите за вадене на петрола първо в долари нали ? Ааа така и после сметни на каква печалба го продават тоя петрол в долари (подчертавам постоянно долари) и най-накрая сметни всичкото в ЕВРО защото Чича ти Драги печати евро и то отиде в канала и като превалутираш всичкото тва ше се учудиш ЗАЩО Бензина по бензиностанциите е същия. Аз и 100 пъти да ви го повторя, че тука ЗЛАТО и ПЕТРОЛ да ги пресмятате в ЛЕВА вие глупаците винаги ги смятате в долари еееемиииии кво повече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "В интерес на истината, петролът все още не е 20 долара за барел.Така, че чакаме ."Да ама лани по това време писа, че ще е по коледа, после - това лято... Искаш ли да напишеш следващия си коментар тук, когато дочакаме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Рокфелерови се отказват от петрола - http://frognews.bg/news_76750/ уж заради затоплянето но това косвена улика ,че свършва Ако не се вземат мерки ще стане страшно меко казано защото не може да се разчита на ''невидимата ръка'' на ''свободният'' пазар да реши проблема отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да не стане като 1986год. - от 26 долара падна на 7Не може вълкът сит и агнето цяло - свалиха цената за да фалират Русия но фалираха шистовият газ защото той се нуждае от 60-70 долара за барел Трябва да се мисли 50-100год. напред съобразно изчерпаемите енерг.ресурси и по-точно петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Доклад Петрол и световна икономика'' на МВФ - икономистите Михаел Кумхоф и Дирк Мюир го казват заобиколно 1400% скок на цената до 20год. - http://***.economy.bg/world/view/5367/MVF-Cenata-na-petrola-mozhe-da-skochi-s-do-1400%25-do-20-godini ,и под статията съм коментирал подробно през фейсбука и за финансовата катастрофа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Sep 22, 2014 Династията Рокфелер се отказва от петролния си бизнес за 50 млрд. долараВ съобщение на компанията се посочва, че по този начин те се опитват да продължат завета на основателя на империята Джон Рокфелер.Убедени сме, че е ако беше жив днес, като един проницателен бизнесмен с поглед към бъдещето, той би се пренасочил към инвестиции в чистата, възобновяема енергия", се казва в изявлението.Решениието е обявено ден преди старта на глобалната климатична конференция в Ню Йорк с участието на над 125 държавни и правителствени ръководители.":) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знаят да, но ние знаем, че в момента цените без данъци и такси на дизела са НАЙ-ВИСОКИТЕ в целия ЕС - ? 0.663 , а средното ниво е ? 0.556. Повече от 20 ст по-ниска е средната цена. Това си е пладнешки обир - "грабвайте колелата - някой се изкряска" :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар