Петролът поевтинява на фона на изненадващия спад на американските запаси от суров петрол и понижението при доставките на гориво, съобщава Bloomberg.
Цената на международния бенчмарк сорт Брент се понижава с 0,22% до 85,63 долара за барел.
Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняват с 0,06% до 83,37 долара за барел, след като в сряда сортът достигна най-високата си стойност от 2014 г. насам.
Запасите от суров петрол в САЩ спадат с 431 хил. барела през миналата седмица, докато запасите на бензин и дестилати също отчитат понижение, сочат правителствени данни.
Анкета на Bloomberg прогнозираше ръст на американските петролни запаси с 3,29 млн. барела.
петрол1
Петролният пазар остава значително затегнат през последните дни, тъй като недостигът на въглища и природен газ води до по-голямо потребление на суров петрол, подкрепяйки ценовото рали.
Саудитска Арабия заяви, че допълнителните количества петрол, произведени от широкия алианс ОПЕК+, няма да помогнат за облекчаване на недостига, както и за понижаването на растящите разходи за газ, прогнозирайки, че търсенето на петрол може да нарасне до 600 хил. барела на ден, ако зимата в Северното полукълбо се окаже по-студена от обичайното.
„Отслабването на предлагането на петрол, което се очерта по време на блокировките през 2020 г., изчезна“, коментира Виктор Шум от IHS Markit. "Търсенето на петрол не успява да се върне към нивата отпреди коронавируса, докато балансът межди търсенето и предлагането се възстановява“, добавя той.
петрол2
Запасите от бензин в САЩ спадат с 5,37 милиона барела за втора поредна седмица, докато дестилатите намаляват с 3,91 милиона барела, съобщи в сряда Администрацията за енергийна информация на САЩ. Запасите от суров петрол в ключовия хъб за съхранение Кушинг се понижават с 2,32 милиона барела до най-ниското си ниво от 2018 г.
Индия се превърна във втория голям азиатски вносител на петрол, който обръща внимание на високите цени на суровината. Възстановяването на глобалната икономика ще остане крехко, ако цените не са „предвидими, стабилни и достъпни“, заяви петролният министър на страната Хардип Сингх Пури по време на енергийния форум CERAWeek, повтаряйки опасенията на японския премиер Фумио Кишида.
*Информацията е актуална към 08:45 ч. българско време.


Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време
Последният ужас на Мерилин: Братът на Кенеди я души с възглавница в деня на смъртта ѝ
HR експерт: Бонусите са ключов инструмент за мотивация на служителите
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове
преди 4 години Има нещо сбъркано: Вчера спад, а днес ръст???????????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ръстът на резервите в САЩ смъкна цената на петрола от 7-годишния отговор Сигнализирай за неуместен коментар