IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Теория на игрите на петролния пазар

Решението на Саудитска Арабия и Русия да започнат ценова война е гениален ход

13:40 | 02.04.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Като се има предвид обемът на предварителното планиране, необходимо за вдигане на производството, човек би очаквал саудитските запаси да спаднат с увеличаване на предлагането от кралството, поне първоначално. Но те скочиха от началото на ценовата война.

Това сочи, че петролните министри на Русия и Саудитска Арабия са влезли в съдбовната си среща по-рано този месец напълно подготвени за скока на доставките. Фактът, че наскоро Саудитска Арабия и Кувейт уредиха стар спор, който им позволи да рестартират общи нефтени находища, които отдавна бяха бездействащи, още повече подкопава мнението, че решението на Рияд за увеличаване на производството е било моментна емоция заради руското „нет“ относно съкращенията.

Разпродажбата ще навреди на производителите навсякъде, но ще донесе на Рияд и Москва дългосрочни ползи. С ниските си разходи и огромните финансови резерви двете страни могат да издържат по-успешно на загубата на петролни приходи от повечето останали производители. Други вече са на ръба. Поразеният от санкции Иран е пример за това.

Истинската награда за ОПЕК обаче е привличането на шистовите производители за каузата. То изведнъж изглежда възможно. Отколешни критици на картела, САЩ сега се превръщат в неочакван съмишленик.

Едва миналата година американските законодатели извадиха отново стария законопроект „NOPEC”, но сега група сенатори от петролните щати на САЩ молят за съкращения на производството.

Член на Тексаската железопътна комисия, който управляваше доставките преди ОПЕК, сега разговаря с картела за съвместни производствени цели, говори се с благословията на шистовите компании.

Представители на Вашингтон правят постъпки пред Рияд за сделка. Международната агенция по енергетика, създадена през 1974 г. като група на вносители на петрол, но чието разширено членство сега включва някои от най-големите световни производители, не на последно място самите САЩ, бичува Москва и Рияд за тяхната „безотговорност“ в премахването на производствените ограничения.

Теорията на игрите показва как конкурентите от периферията пасивно се възползват от съкращаването на доставките на ОПЕК докато те траят. Откакто станаха водещият световен производител обаче САЩ откриват, че да бъдеш свободен ездач може би вече не е опция.

Пазарните им интереси, според теорията на игрите, на практика съвпадат с тези на Русия и Саудитска Арабия. Последната, заплашвайки да отвори крановете, може да принуди САЩ да се присъединят към техния клуб.

Текущите цени са неустойчиви. Когато бурята премине, петролният пейзаж ще се е променил. Шистовата революция позволи на Вашингтон да използва нефтеното оръжие като инструмент на външната политика. Петролната "доминация" обаче, сега установяват САЩ, е нож с две остриета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 1
Ъм мъ дье
преди 4 години
Първо, Русия не иска "конструктивни преговори", а вече реве и се моли и то не на САЩ, а на Саудитска Арабия! Егати, пос.ните повелители на света!Второ, хем реве, хем продължава да лъже за да прикрия тъпотата и наглостта си. В началото на март точно те отказаха на С. Арабия точно това, което сега искат - ограничаване на добива на петрол. Защо преди месец го отказахте, бе, високомерни, празноглави ***, а сега ревете за същото?Трето, само за една седмица С. Арабия без атомни бомби и пикливите ви "Космически сили" докара държавата на самозабравилото се джудже до просешка тояга, и показа, че мястото й в склад за вторични суровини. Защото С. Арабия е стократно по-богата страна от тези нещастници втълпили си, че светът е техен. Ако в тази ситуация един от 10 милиона - не зная колко са точно, саудитци със среден доход 5 000 $ на месец може да си позволи да живее със 100 $ по- малко и бълха го е ухапала за един руснак 10 $ долара по-малко на месец значи, че трябва да умре, защото доходът му е 30 $!.Та, ако това продължи още един месец, точно това ще стане и празноглавото, самозабравило джудже го разбра.И сега, сибирският *** реве, но понеже е точно такъв вика не рева, а искам "конструктивни разговори"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Дай поне един от милионите пъти, когато си "доказвал" как стандарта в Расийка бил по-висок от България.И специално да обясниш, как 270 лв минимална е повече от 610 лв и как 800 лв е повече от 1300 средна, при положение, че без горивата, всичко друго има подобна цена, като тук.Хайде, слушам те! Изкриви законите на физиката и икономиката с поредната си мозъчна диaрия.:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ква самодостатъчна икономика бе, двусантиметрово чело??!Да, ако ще ядат картофи, гречка, хлебец и водка - самодостатъчни са!Боже, какъв *********!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Русия е в най-важните отрасли самодостатъчна икономика. От храните им 95% са местно производство. Произвеждат, добиват и изнасят доста други неща, а не само слуз. Имат сериозни финансови резерви - да не говорим за златни. Русия може да се самоизолира от останалия свят и пак да оцелее, макар с лишения.Арапите - ако бъдат изолирани и лишени от приходите от слуз, ще трябва да ядат пясък, защото не произвеждат абсолютно нищо друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
121% ръст, ама на каква база? В държавата Х 18-а година са продадени 100 електробрички, 19-а - 221? Да видим как електроколите ще се борят в ситуация с евтин петрол, евтин газ и вероятно спрени субсидии и привилегии заради кризата? нали за тия коли ще трябват суровини да се произведат - никел, кобалт и т.н. Те моите миньорчета в Норилск копат здравата, ама векове ще им трябват. А ток откъде - като енергийната система просто няма капацитет да поеме И транспорта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
Стоянчик, циркаджия с половин мозъчна гънка: във варварска и фалирала Русия Вовата праща работещите една седмица ПЛАТЕН ОТ ДЪРЖАВАТА ОТПУСК.във високоцивилизована европейска България министърът праща останалите без работа хора да теглят кредити, а на майките, чиито деца не могат да ходят в затворените детски градини, предлага да излязат в НЕПЛАТЕН отпуск и да ядат камъни !!! Впрочем и камъни няма да могат да ядат, защото нямат право да излизат навън !!!Жал ти било за руския народ, ама за нашия не ти е жал ??? Милион пъти съм ти доказвал с точни данни и факти, че реално стандартът в Русия е по-висок, особено ако добавим в сметката децата и пенсионерите, но ти нямаш мозъчен капацитет да го разбереш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
nikoignatov
преди 4 години
Когато създадат кораб изцяло на батерии способен да прекоси който и да е океан тогава говори за края на петрола . 300 метров контейнеровоз консумира 300-400 т мазут на ден , да тона . А с новите световни еко норми все по-високо качество гориво . Айде сега го умножи по 150 000 защото толкова са регистрираните и действащи кораби в света . Да не са всичките с такива размери , но консумациите им са сериозни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 4 години
Смеешко, че русия държава ли е ве??? 12 000 рубли минимална заплата, пак толкова максимално обезщетение за безработица. Като пресметнеш, че 12 000 рубли са 277 лева и ти става жал за народа на най-обширната страна на света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
мхм ... те и сега не е за подценяване хич ситуацията . вгледал съм се в микро електричките , за доставки из центъра на софето . много маневрени и безплатна синя и зелена зона - което на годишна база си е прилична цифра ... макс батериите им са по 10кВтч , зареждат се от контакта за 220В за по 6-7 часа от 0 до 100% , харчат като обикновенна дyхалка , демек за лев и педесет до два лева си го зареждаш и минаваш 100-120км градско ... цените са под и малко над 20к в лева ... дават им по 800-1000 циkъла на батериите без деградация . едно китайско се продава вече у нас , гледам едно корейско се продава , сигурно скоро ще го сертифицират и за ЕС , на французите има едно , наесен го пускат и у нас ... това смятай , ако можеш да сложиш и няколко слънчеви панела на подходящо място , няма и контакт да ползваш вече ... имам един познат , строи разни складове ... разправя последните неколко дето правил всичките си слагат горе панели слънчеви ... това със сметките по 7-8 бона за ток отива в историята , избивали си ситемите за 5-6 години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Скоро Бояришника ще е лукс...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още