Русия никога не се е стремяла към рязко понижение на петролните цени или към прекратяване на сътрудничеството с Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК), а страните от Персийския залив са виновни за кризата на световните петролни пазари, заяви високопоставен руски представител, цитиран от Ройтерс.
В началото на март Русия и ОПЕК не успяха да се споразумеят допълнително намаляване на производството на петрол – картелът искаше да задълбочи съкращенията, докато Москва предложи разширяване на съществуващия таван. Несъгласието възниква в момент, когато глобалното търсене на петрол се сви поради въздействието на пандемията от коронавирус.
Цените на петрола паднаха от близо 50 долара за барел на 6 март, когато сделката претърпя провал, до под 27 долара в петък (20 март), докато Саудитска Арабия, неформалният лидер в ОПЕК, и Русия, вторият по големина износител на петрол в света след Рияд, се подготвят да увеличат добива и износа от 1 април.
„Руската позиция никога не е била да предизвика спад на цените на петрола. Това е изцяло инициатива на арабските ни партньори “, каза Андрей Белоусов, първи вицепремиер на Русия.
Той повтори, че Русия предлага да разшири съществуващите граници поне с още една четвърт, евентуално до края на 2020 г. „Но (нашите) арабски партньори заеха различна позиция“, посочи Белоусов, цитиран от ТАСС.
Игор Сечин, ръководител на най-големия руски производител на петрол „Роснефт“ беше против тригодишната сделка за свиване на добива, заявявайки, че тя позволява на държави, които не са членки на договора, като САЩ, да увеличат пазарния си дял, за сметка на обвързаните страни.
„Има ли смисъл да се съкращава допълнително (добивът), ако другите производители ще го увеличат?“, подчерта Сечин в петък в първите си публични коментари след разпадането на сделката.
Сечин заяви, че според него глобалните цени на петрола могат да се върнат до 60 долара за барел до края на 2020 г., ако шистовото производство бъде принудено да излезе от пазара. От друга страна Белоусов смята, че цените на петрола ще се балансират до около 35-40 долара за барел.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 6 години Игор Сечин, трябва да внимава много добре какво говори за шистаците и особено за това, че трябва да фалират!!!Защото Дедо Дони е приготвил $4трлн, а Матушката има само $250 млрд!;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И защо да ги обвиняваме? Ниските цени не са ли в интерес на потребителя? И какво ни пречи шистовия добив? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години След като фалира ли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Колко ли трябва да си *** за да не сетиш, че ако един шистов сондаж се затвори при понижение на цената, при повишение пак ще се отвори? А иначе Уралът увисна вече на $21.40https://oilprice.com/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това което казват руснаците разбира се не е вярно Арабите коректно изпълняваха договореностите и намаляваха производстото на суров петрол С най много от всички от ОПЕК + Тези които нарушаваха договореностите бяха руснаците като техните петролни компании редовно надвишаваха тези квоти които те бяха договорили Как си представят американските шистови компании сами да прекратят производството за да могат другите производители да печелят Та това е свободен пазар Не разбирам отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Русофилските еничери които не им харесва българина да плаща по малко за горива и да има по добър живот на линия да слагат минуси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Русия все повече заприличва на музей, където всичко е от една друга ера на човешкото развитие. Дори и алах акбаровците изглеждат по напреднали от тези алкохилици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Що трябва да обвиняваме, бе, радваме се!Вие си се обвинявайте, като не искате с добро, сега ще ядете камиларска сопа.Айдеее, за всички потребители е добре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години баси тъъпия ***, ква криза на пазара, такава няма ...количества има бол, цената е супер, само така да е! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Цените ще се стабилизират ако русия бъде принудена да напусне пазара на петрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар