Президентът Росен Плевнелиев изрази притеснение от случващото се в енергийния сектор и нарече популистки действията срещу електроразпределителните дружества от последните дни, съобщават от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев разкритикува прехвърлянето на отговорността за състоянието на сектора на Прокуратурата. Според президента Националната електрическа компания губи от „административно-командното вземане на решения от днес за утре“.
„Трябва да бъде установен подходът на прозрачност и откритост на решенията, а проблемите в сектора да не се решават с намесата на трета страна, в този случай, Прокуратурата. Хората, които отговарят за българската енергетика, трябва да носят отговорност – да посочват и да решават проблемите там“, коментира Росен Плевнелиев.
„Още преди две години предупредих, че единственият правилен подход в сектора е решенията да се вземат не „на парче“ и „под масата“, допълни президентът.
Той отново призова да бъде изработена Национална стратегия в сектор „Енергетика“, както и за връщане към постигнатия през 2012 г. консенсус за необходимостта Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да се превърне в независим и надпартиен регулатор.
„Удобното прехвърляне на отговорността към Прокуратурата не е решение. Имаме нужда от силен регулатор, от национална стратегия, която да обхване всички аспекти на сектор „Енергетика“, заяви още държавният глава.
В Лондон Росен Плевнелиев изнесе лекция в Кралския институт за международни отношения „Чатъм хаус“ на тема „Югоизточна Европа: пътят напред“. Днес приключва официалното посещение на президента в Обединеното кралство.


Дядо стреля с арбалет от тераса си по младеж
141 пожара са потушени в страната за денонощие
Виц на деня - 14 август
"Даровете" на войната: ВМС прибра от морето ракетен двигател и дронове (СНИМКИ)
Мачовете по ТВ днес (14 август)
Изборната победа на Фараж няма да сложи край на проверката за злоупотреби
Бумът на европейските акции прикрива една по-мрачна истина
Унгария поставя под съмнение разширяването на АЕЦ след ниските нива на Дунав
За петролния пазар, Ормузкият проток не е затворен
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Очаква се най-силното Ел Ниньо от 150 г. насам, следващите години ще са най-горещите
Групи за лихварство и сводничество разкри ГДБОП в Ботевград
Иван Христанов се кандидатира за президент
Абсолютен рекорд: “Левски” ще продаде изцяло стадион “Васил Левски”
Латвия свали дрон, навлязъл във въздушното ѝ пространство
преди 12 години Така му е угодно на псевдо президента, да види популизъм, но истината е, че ЕРП-тата трябва да престанат да ограбват българите и с право ще им отнемат лицензите, а президентът отново не мисли за народа си, а само и единствено за себе си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар