За швейцарските винопроизводители Рено и Марина Бурние спадът на рублата открива нови възможности за развитие на бизнеса им в Русия.
От средата на 2014 г. стойността на валутата спадна с 30 на сто, което доведе до увеличаване на търсенето на първокласни вина, които се произвеждат от около 70 хектара земя на брега на Черно море, пише Ройтерс.
Въпреки че се отразява зле на вносителите, спадът на рублата спрямо долара и еврото облагодетелства значително местния бизнес.
“От една страна - това е криза, така че е трудно да изплащаме заемите си. Но от друга страна, създава условия за развитие на руското вино”, твърди Рен Бурние, чието семейство произвежда вино в близост до Берн от повече от 400 години.
“Сега имаме много поръчки в Русия, защото чуждестранните вина изведнъж станаха много скъпи”, коментира Марина Бурние, неговата родена в Русия съпруга.
Лозята на Бурние се радват на субтропичния климат. Те са разположени на същата географска ширина като Бордо и Пиемонт.
Семейството продава своето мерло на местните ресторанти за 750 рубли (15 долара) бутилката. Тяхното червено вино Krasnostop се продава за 1350 рубли. Освен това те произвеждат и каберне сувиньон и бяло вино, което правят от различни сортове грозде.
Въпреки че внасят бутилки, тапи и хартиени етикети, на които не са намерили подходяща алтернатива в Русия, двамата не вдигат цените на продуктите си.
“Магазините и дистрибуторите от цялата страна ни пишат, защото всеки иска да си купи вино с европейско качество на цената на направеното в Русия вино”, коментира Марина.
Заради логистични проблеми като липсата на собствена система за дистрибуция на по-далечни места, семейство Бурние планира да подпише договор с местното подразделение на германската компания за продажба на дребно Metro, която да продава вината ѝ в магазините в Русия.
Това ще им помогне да постигнат целта си за седемкратно нарастване на продажбите до над 100 млн. рубли (2 млн. долара) тази година, въпреки че Марина признава, че влизането в чужди пазари може да им осигури по-лесен път към успеха.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята