Пазарът на нови автомобили в Русия задълбочава низходящата си тенденция и през април, a автопроизводителите се надяват на подкрепа от правителствените програми и по-силната рубла, предава Bloomberg.
Продажбите на нови автомобили и леки търговски превозни средства се свиват с 42% до 132 456 единици през април на годишна база, става ясно от данни на базираната в Москва Асоциация на европейския бизнес (AEB). Това е по-слаб резултат от очакванията на запитани от Bloomberg анализатори, които предричаха спад от 40%. През март спадът бе от 43 процента.
Руското правителство е изправено пред първата рецесия от шест години насам, след като през миналата година рублата колабира и сви потребителското търсене. Властите отговориха на срива на пазара на автомобили като предложиха субсидиране на заемите за нови коли, разширяване на програмата за отстъпки и позволявайки на физически лица да взимат автомобили на лизинг, подкрепяйки производителите.
„Общите продажби на пазара през април бележат ново дъно в историята на AEB през последните 10 години", заяви Йорг Шрайбер, председател на Комисията на производителите на автомобили в бизнес асоциацията. „Правителството реагира много рано със селективни контрамерки с цел да се избегне още по-дълбокото пропадане. Ето защо ние не очакваме годишните показатели за пазара да се влошават много повече от сегашното им равнище“.
Икономиката на най-големия износител на енергия в света се сви с 2,2% през първото тримесечие спрямо година по-рано. Брутният вътрешен продукт вероятно ще спадне с 2,8% през тази година, прогнозира през април министърът на икономиката Алексей Улюкаев. Властите по-рано прогнозираха свиване от 3% през 2015 г.
Миналогодишната валутна криза, най-лошата за Русия от 1998 г. насам, вдигна разходите за автомобили, повечето от които са внос или произведени на местно ниво от вносни части. Лихвите по кредитите за покупки на коли скочиха, след като централната банка безпрецедентно увеличи основния лихвен процент през декември.
Руската рубла обаче повиши стойността си с почти 23% спрямо долара през тази година - най-доброто представяне сред над 170 валути, наблюдавани от Bloomberg, след като загуби половината от стойността си през 2014 г.
Силната рубла накара редица автомобилни производители да намалят цените си през април. Toyota Motor Corp., Mitsubishi Motors Corp., BMW AG и General Motors Co. обявиха временни намаления, докато Ford Motor Co. реши да намали значително цените.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
преди 10 години .....подобни новини са за хора като теб,лапнишарани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Брех ти да видиш....: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години След като и руската централна банка купува долари, няма как да се надяват на по силна рубла... отговор Сигнализирай за неуместен коментар