Породената от коронавируса криза ускорява плановете за по-тясно сътрудничество на изпитващите затруднения автомобилни производители Nissan и Renault. След като редица спорове парализираха алианса от години и дори „разводът“ изглеждаше неминуем, сега двата концерна отново засилват сътрудничеството, твърди Ройтерс, както се позовава на няколко вътрешни източника.
Двете компании планират да съобщят подробностите за бъдещата си стратегия на съвместна пресконференция с третия си партньор от алианса Mitsubishi още тази сряда. След това в четвъртък Nissan ще обясни своя дългоочакван план за икономии, а Renault вероятно ще го последва в петък, твърдят запознатите с плановете.
Пандемията засегна силно всички производители на автомобили, тъй като продажбите на превозни средства спаднаха по целия свят. Освен това при Nissan и Renault от години има остро противоречие и битка за надмощие в алианса, в който компаниите са преплетени чрез кръстосано участие.
Конфликтът достигна своя пик с уволнението на бившия корпоративен директор Карлос Гон, който ръководеше съюза дотогава. Някога известният мениджър беше арестуван от японските власти през есента на 2018 г. и обвинен във финансови нарушения. По-късно той организира зрелищно бягство в Ливан.
Според информацията на Ройтерс Nissan и Renault планират значително преструктуриране и намаляване на разходите, което може да засегне десетки хиляди работни места. Преди няколко седмици вече изтече информация, че японците вероятно ще затворят повече от 14-те фабрики, за които бе обявено през миналата година.
По-рано бяха обявени планове за сериозно съкращаване на работни места. Renault също е силно засегнат, французите разчитат на държавна помощ в допълнение към собствените си усилия за икономии.
Успоредно с програмите си за икономии партньорите работят от известно време по обща стратегия. Твърди се, че тя ще направи сливането, към което се стремеше Гон, но което бе категорично отхвърлено от Nissan, остарял ход. В ядрото е ново разделение на труда, при което единият партньор ще бъде лидер в даден регион както в разработването на превозните средства, така и при технологията, а другият ще го следва. Това би трябвало да доведе до по-добри разходни предимства. Нито една от трите компании не коментира темата.


България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Хитрости, които правят готвенето по-лесно
Мирчев: Вече живеем във война на дронове на 300 км от нас
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
Джули Андрюс няма да се завърне в "Дневниците на принцесата 3"
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп
преди 6 години Гон може и да е бъркал в кацата с мед, ама беше добър стратег. Не ми се вижда японец и европеец да мислят еднопосочно, а точно това ще им е нужно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар