Френският стартъп NAMX представи прототип на своя хибриден автомобил HUV (Hydrogen Utility Vehicle) в централата на италианския си партньор Pininfarina в Торино, пише Automobilwoche.
HUV е първото превозно средство в света, което се захранва частично от подвижен водороден резервоар. В допълнение към основния резервоар има малка батерия с възможност за рекуперация (връщане на енергия в батерията при намаляване на скоростта – бел. ред.), като в задната част на автомобила има шест капсули, които осигуряват пробег от 800 километра. Времето за презареждане за осигуряване на такъв пробег е само четири минути.
HUV е проектиран в сътрудничество с Pininfarina, като дизайнът му се базира на американските muscle автомобили.
„Използването на капсули като вторични резервоари е революционна иновация, която проправя пътя за автомобили с водород на дълги разстояния“, изтъква главният изпълнителен директор и основател на NAMX Фаузи Аная. Според него френският стартъп иска „да извлече най-доброто от съществуващите технологии и да измисли решения, които все още липсват“.
В Европа има твърде малко водородни горивни станции. А мрежата за дистрибуция на капсулите – „предайте празните и вземете пълните“ - все още е далеч от изграждане. Капсулите трябва да се предлагат чрез абонамент, според NAMX.
HUV ще бъде пуснат в продажба в две различни версии: базова версия със задно задвижване, мощност от 300 конски сили и максимална скорост от 200 км/ч, при ускорение от 0 до 100 км/ч за 6,5 секунди; GTH версия със задвижване на всички колела, с мощност от 550 конски сили и максимална скорост от 250 км/ч, при ускорение от 0 до 100 км/ч за 4,5 секунди.
Ако всичко върви добре, HUV трябва да се появи на пазара през четвъртото тримесечие на 2025 г. при цена от 65 хил. до 95 хил. евро в зависимост от избраната версия. Основателят Аная все още не разкрива подробности относно инвеститорите в стартъпа.
Очаква се HUV да бъде представен на автомобилното изложение в Париж през октомври тази година. Автомобилът вече може да бъде поръчан предварително на уебсайта на NAMX. Името на компанията е съкращение от New Automobile and Mobility Expiration.


Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ