Канада постигна споразумение с автомобилния производител Stellantis NV за увеличаване на правителствената финансова подкрепа за строежа на завод за електромобилни батерии, с което тревогата около реализацията на проекта е потушена, съобщава Bloomberg.
Заводът, който ще бъде изграден в партньорство с южнокорейската LG Energy Solution Ltd., ще се намира в Уиндзор, Онтарио. Очаква се за построяването му да са необходими повече от 5 млрд. канадски долара (3,8 млрд. щатски долара).
Проектът беше обявен за първи път през март 2022 г., но приемането на Закона за намаляване на инфлацията (IRA) в САЩ през миналия август спъна преговорите между Stellantis и канадските власти, като автомобилният концерн настоя за по-голяма държавна подкрепа.
„Това споразумение е добро за работниците и е добро за Канада“, заявиха канадският министър на финансите Кристия Фрийланд и министърът на индустрията Франсоа-Филип Шампан. „То ще създаде и осигури хиляди работни места – както в автомобилния сектор, така и в свързаните с него индустрии в Канада“, добавиха те.
Министрите не разкриха точната цена на проекта.
Ключова пречка пред реализацията на завода беше премахната наскоро, когато премиерът на Онтарио Дъг Форд обеща правителството му да покрие една трета от разходите по субсидиите.
Общият помощен пакет се очаква да доближи или дори да надхвърли сключеното малко преди това споразумение с Volkswagen AG за изграждане на завод за батерии, в което канадските власти се ангажираха да предоставят над 13 млрд. канадски долара в рамките на десетилетие.
Съгласно американския IRA, заводът на Stellantis би отговарял на условията за субсидии в размер на 19 млрд. канадски долара, изчислява автомобилен експерт. Няколко фактора обаче - като факта, че проектът беше обявен преди одобрението на закона от Конгреса - може да позволи на Канада да намали тези разходи.
При първоначалното обявяване федералното правителство на Канада и властите в Онтарио се ангажираха с около 1 млрд. канадски долара, за да компенсират капиталовите разходи на Stellantis.
Ако бъде завършена, фабриката с мощност 45 гигаватчаса ще създаде 2500 работни места и ще снабдява монтажните заводи на Stellantis в Северна Америка.
Шведският производител Northvolt AB също е близо до сделка за изграждане на завод за батерии в Канада - проект с локация близо до Монреал, който се очаква да струва около 7 млрд. канадски долара (5,3 млрд. щатски долара), споделят пред Bloomberg източници, запознати с въпроса.


Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Звездата от Mortal Kombat Кари-Хироюки Тагава почина на 75 г.
Правителството или ще се самосрути, или ще бъде срутено от ДПС
Защитата на Благомир Коцев обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лв.
ПП внесоха вота на недоверие: Бъдещето принадлежи на младите
Пиян младеж предизвика катастрофа с двама пострадали