Регистрираната в Германия компания за производство на електромобили Next.e.Go Mobile, която планираше да построи фабрика в Ловеч, е подала молба за защита от фалит на фона на предизвикателствата в индустрията и нестабилността на капиталовите пазари, съобщава дружеството на своя сайт.
Документите за несъстоятелност са подадени в окръжния съд в Аахен, Германия.
Next.e.Go е изцяло притежавано дъщерно дружество на Next.e.Go N.V., което е листнато на борсата Nasdaq.
Решението да се подаде молба за защита от фалит се случва на фона на забавеното търсене на електромобили и неблагоприятните борсови условия.
Очаква се другите дъщерни дружества на групата да започнат съответните процедури по несъстоятелност, изтъква германската медия Wirtschaftswoche.
Next.e.Go възнамеряваше да построи три нови микрофабрики в Европа и САЩ, като целта бе да разшири производството на своите малки електромобили за градска мобилност.
Компанията подаде инвестиционно предложение през 2022 г. за изграждане на монтажен завод в индустриалния парк „Балкан“ в Ловеч. Съоръжението трябваше да бъде напълно оборудвано до края на 2023 г., като беше планирано да достигне пълен производствен капацитет през втората половина на тази година.
Капацитетът на завода по проект трябваше да бъде 30 хил. превозни средства годишно.
Единственият модел на компанията на пътя е e.wave.x – четириместно превозно средство подобно на Smart на Mercedes-Benz Group. e.wave.x струва най-малко 24 990 евро, докато Smart, който е и по-малък модел, се продава за 18 370 евро.


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
преди 2 години За всеки,който поне малко от малко беше в час си беше ясно,че това нещо има точно нулеви шансове.Много ми беше странно как въобще някой може да се връзва на тази щуротия..Кирчови небивалици... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *Голямата електромобилна надежда за България Next.e.Go подаде молба за защита от фалит* - Какво ли ще се случи с голямата финансово-икономическа надежда за България - Еврозоната? отговор Сигнализирай за неуместен коментар