Европейската комисия (ЕК) наложи глоба на повече от дузина автомобилни компании и на лобистката група Европейска асоциация на автомобилните производители (АСЕА) в размер на 458 млн. евро след разследване относно ролята им в картел за рециклиране на излезли от употреба автомобили, съобщава Wall Street Journal.
Според Брюксел 16 големи автомобилни компании и АСЕА са сключили споразумения, водещи до ограничаването на конкуренцията при рециклирането на излезли от употреба автомобили. Тези споразумения включват условия компаниите да не плащат за машини за разглобяване на автомобили и да не предоставят лесно достъпна информация за това каква част от старо превозно средство може да бъде рециклирана, възстановена и използвана повторно.
ЕК заяви, че групите се опитват да попречат на потребителите да вземат предвид информацията за рециклиране при избора на автомобил, което според изпълнителната власт на Европейския съюз (ЕС) може да облекчи натиска върху компаниите да надхвърлят законовите изисквания за рециклиране.
Случаят е свързан с рециклиране на продуктите в края на жизнения им цикъл, когато остарелите автомобили се разглобяват и обработват за рециклиране. ЕК изтъква, че компаниите са постигнали обща сделка, като ACEA е организирала срещи между участващите производители от 2002 до 2017 г.
Съгласно законодателството на ЕС компаниите трябва да поемат разходите за обработка на превозните средства в края на техния живот. Потребителите също така трябва да бъдат информирани за ефективността на рециклирането на новите автомобили.
Volkswagen получи най-голямата глоба от 127,7 млн. евро, следвана от алианса Renault-Nissan с 81,46 млн. евро.
Stellantis и нейното дъщерно дружество Opel, както и General Motors, Ford, BMW, Toyota, Hyundai-Kia, Volvo, Honda и британската Jaguar Land Rover също са в списъка с глобени компании.
Mercedes-Benz избегна глоба от около 35 млн. евро, тъй като е разкрил картела пред ЕК. Глобите на Mitsubishi, Ford, Stellantis и Opel са намалени поради сътрудничеството на компаниите при разследването.
Междувременно Службата за конкуренция и пазари на Великобритания глоби десет производители на автомобили и две търговски организации със 77,68 млн. паунда (99,5 млн. долара) в паралелно разследване относно рециклирането на автомобили, съобщава Ройтерс.
Говорител на Renault каза, че практиките датират от времето, когато секторът за рециклиране на автомобили все още се е развивал и че това не вреди финансово на потребителите.
ACEA заяви, че е сътрудничила напълно на органите на ЕС и Обединеното кралство и не възнамерява да обжалва решенията.
Глобите на британския регулатор засягат компании като Jaguar Land Rover, Peugeot Citroen, Mitsubishi, Nissan, Renault, Toyota, Vauxhall и Volkswagen, както и търговските организации АСЕА и Обществото на производителите и търговците на моторни превозни средства (SMMT).
Глобите трябва да бъдат платени до 2 юни.


Варненски мотористи сигнализират: Умишлено ни засичат в натоварения трафик
Варненка предизвика катастрофа по пътя за Бургас
Шишков: Отнемаме партийната централа на ДПС, в сградата ще се нанесе НАП
Коцев разкри: Бабаити без номера изсипват по нощите едрогабаритни отпадъци около контейнерите във Варна
Гърция е изправена пред най-горещия ден от началото на годината
Бланч от BofA предупреждава за недостиг на петролни продукти
Moody’s открива печеливши и губещи в частния кредит
Русия втвърдява позицията си относно окупираните земи в Украйна и обвини САЩ
След рафинериите Украйна щурмува и онлайн търговията на Русия
Тръмп се връща към любимия си инструмент - митата
Това е новото Peugeot 208
Mercedes и AMG искат да нарушат едно от великите правила на двигателите
Автомобили от Южна Корея или САЩ: кой пазар е по-изгоден за внос в България
Много скоро колата сама ще решава дали може да я карате
Най-здравата батерия за EV след 100 000 км не е на Tesla
Министър Стоянов за "Безмер": Това е от решенията, които не се взимат лесно
Кметовете на Ямболска област: Не подкрепяме разполагането на военни самолети
Пеевски за централата: Ще обжалваме решението на МС
ПП и ДБ настояват Радев да дойде в НС и да обясни за US самолетите в "Безмер"
ПБ гони ДПС от централата на “Врабча“ 23, предоставя сградата на НАП ВИДЕО