fallback

Шефът на VW получи ултиматум: да реши софтуерния хаос до 3 седмици

Неразбирателството между Херберт Дийс от една страна и Маркус Дюсман от друга, както и липсата на ясен график при разработването, спъват развитието на Cariad

11:06 | 09.06.22 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Софтуерът на Volkswagen трябва да бъде иновативен и пионерски, поне според публикация на IT звеното на германската група Cariad на сайта му.

Но след първоначалните инвестиции от над 6 млрд. евро проектът на бъдещето се сблъсква със серия от проблеми, които причиняват главоболие на ръководството.

Различните програми се оказват технологично остарели и несъвместими една с друга. Не се очакват и обещаните скокове по отношение на качеството, пише Handelsblatt.

Основната причина за липсата на напредък при разработването на софтуер, който да покрива цялата бъдеща продуктова гама на Volkswagen, е фундаменталният разрив в ръководството на групата.

В началото на годината главният изпълнителен директор на Volkswagen Херберт Дийс пое управлението на Cariad от ръцете на ръководителя на луксозната марка Audi Маркус Дюсман. Днес двамата се обвиняват взаимно за проблемите в звеното. Главният изпълнителен директор на Porsche Оливер Блуме също е разстроен, тъй като противоречивият софтуер не се вписва в стратегията за планираното първично публично предлагане (IPO) на марката. 

Сега надзорният съвет се намесва. Според материали на Handelsblatt Дийс има три седмици, за да представи възможни решения. През юли главният изпълнителен директор трябва да представи концепция на надзорния съвет. Източници, близки до Надзорния съвет, твърдят: "Очевидно не всички дърпат в една и съща посока, така че Надзорният съвет трябва да следи за случващото се". 

Две години след основаването си Cariad все още не разполага с разработчици, а сплотеността сред около 5000 служители се оказва трудна задача.

Първоначално обявеният за 2024 г. проект Artemis, в рамките на който автомобилите на Audi трябваше да бъдат оборудвани с първите софтуерни иновации на Cariad, по всяка вероятност ще бъде стартиран едва около 2025 г.

Cariad обаче иска да покаже, че е постигнат напредък. Дъщерното дружество е особено гордо с последната актуализация на софтуера в гамата ID. То позволява на автомобилите от това семейство да извършват автоматична смяна на лентата на движение по магистралата благодарение на функцията Travel Assist. За целта е необходима само актуализация чрез интернет връзка (OTA).

Забавяне при разработката

В момента повечето автомобили на VW са оборудвани със софтуерната версия E1.1. Хиляди разработчици работят върху версия E2.0 от 2020 г., която трябва да позволи автономно шофиране до 2025 г.

Много програмисти са привлечени временно от дъщерните дружества Audi и Porsche, за да развият проекта.

Но пет години е много време в група, която се конкурира с постоянно развиващия се американски електромобилен производител Tesla. Електрическият Porsche Macan ще се появи на пазара през 2023 г., а Audi A6 e-tron ще бъде доставян на клиентите от 2024 г.  И двата модела чакат новия софтуер на Cariad.

Нито Дюсман, обаче, нито Блуме, са особено доволни от този график. Те не смятат, че сегашният софтуер E1.1 е конкурентен на Tesla, но в същото време не искат да чакат до 2025 г., когато Cariad ще бъде готов. Поради тази причина Дюсман и Блуме настояват за изграждане на софтуер от междинно ниво, наречен Е1.2. Той трябваше да бъде завършен през 2021 г., но това не се случи.

Вместо това започна борба за ресурси.

Разработчиците на Cariad, работещи върху E2.0, бяха нагърбени с изданието E1.2. Audi и Porsche сега се надяват, че междинната версия ще бъде готова през 2024 г. – изоставайки с три години от първоначалния план. Но тук се появява друг проблем – сега няма кой да работи по версията Е2.0, пише Handelsblatt.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:39 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още