Около 10% от българския жилищен пазар се формира от чуждестранни купувачи, казва пред New York Times Станислав Петров, мениджър продажби в Select Properties Bulgaria – агенция с офиси в България и Великобритания.
Чуждите купувачи, повечето от които търсят ваканционни апартаменти или къщи, обикновено са привлечени от черноморското крайбрежие, в частност от градовете Варна и Бургас, следвани от ски курортите като Пампорово и Боровец.
„Столицата София е третият най-предпочитан район от чуждестранните купувачи, като цените там са по-високи от тези по Черноморието или в ски курортите“, обяснява Петров.
New York Times има рубрика, озаглавена „House Hunting in ...“ (На лов за жилище в...). Последната статия от нея е посветена на България. В материала се представя крайбрежна вила между Албена и Балчик, която се продава срещу 755 260 долара.
Сред чуждите купувачи има търсене на „плажни къщи на първа линия“, които са с високи цени, обяснява пред вестника Златка Георгиева, мениджър продажби на Best Bulgarian Properties, базирана в София агенция с офиси в чужбина.
Кой купува в България
Британските купувачи, които допринесоха за надуването на балона на жилищния пазар в България от 2000 до 2008 г., изчезнаха в голяма степен след 2008 г. и бяха заменени от руснаците. Тази година обаче британските купувачи се завръщат към българския пазар, като броят им расте, казва Полина Стойкова, главен оперативен мениджър на базираната в София агенция Bulgarian Properties с офиси по цял свят.
„Забелязваме стабилно завръщане на британските купувачи през последните два месеца“, казва тя. “Очакваме тази тенденция да продължи”, допълва Стойкова.
Руснаците остават най-голямата група чужди купувачи на жилища в България, като сред тях има и клиенти от Германия, Франция, Холандия, Белгия, Украйна, Скандинавия, САЩ, Канада, Австралия и Южна Африка, отчитат брокерите.
През последните две години нараства интересът към България и от страна на купувачи от Близкия Изток от страни като Ливан, ОАЕ, Сирия и Пакистан, казва Петров.


Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Мъж е задържан, след като е ударил Ивайло Мирчев при спор за паркиране
Виктор Колая преди SENSHI 31: „Бойните умения са като оръжие, трябва самоконтрол“
Варненецът Иван Иванов отпадна на 1/4-финал в Испания
Два района във Варненско остават без вода
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Турция повиши прогнозата си за инфлацията заради войната с Иран
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Огромна рокля от българска дантела твори дизайнера Иван Донев
Един семеен ден на Day Off: Family Time на 16 май
Украински робот взриви сграда, контролирана от руснаците
Вижте къде в София няма да има вода на 18 май, понеделник
Арестуван е шефът на белградската полиция Веселин Милич