74% от въведените в експлоатация жилища през четвъртото тримесечие на 2020 г. са двустайни и тристайни, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Жилища
Средната полезна площ на новопостроените жилища се е увеличила от 93,7 кв. м през четвъртото тримесечие на 2019 г. на 96,4 кв. м през същото тримесечие на 2020 г. Най-нашироко живеят жителите на Габрово – 196,6 кв. м, и Смолян – 161,7 кв. м, а най-тесни са новите жилища във Варна – 72 кв. м, и Пазарджик – 74,2 кв. м
Общата полезна площ на новопостроените жилища през четвъртото тримесечие на 2020 г. е 424,1 хил. кв. м, или с 8,2% повече в сравнение със същото тримесечие на 2019 г., а жилищната площ се увеличава с 12,7% и достига 327,7 хил. кв. метра.
Най-много жилища са въведени в експлоатация в София – 1058, следват Пловдив с 820, Варна с 659 и Бургас с 492. Над сто нови жилища са въведени в експлоатация и в Благоевград (182), Пазарджик (145), Русе (154), София-област (113), Стара Загора (152) и Шумен (113).
Жилища
През четвъртото тримесечие въведените в експлоатация жилищни сгради в страната са 969, а новопостроените жилища в тях – 4401. Спрямо същия период на предходната година сградите са с 32 повече, а жилищата в тях нарастват с 220.
Жилища
От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради със стоманобетонна конструкция са 77%, с тухлена - 19%, с друга – 3,8%, а с панелна - само 0,2%.
Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (72,2%), следвани от жилищните кооперации (19,3%). В сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г. се наблюдава увеличение в броя на новопостроените къщи, жилищните блокове и вилите, докато броят на сградите от смесен тип намалява.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран